Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'İdeolojik bağlantılar hayatımın temel direği olmadı'

Sinema eleştirmeni ve yazar , ideolojik bağlantıların hiçbir zaman hayatının temel direği olmadığını söyledi.

Giriş Tarihi: 17.12.2015 12:35
'İdeolojik bağlantılar hayatımın temel direği olmadı'

Sinema eleştirmeni ve yazar , "Akbank Sanat Söyleşileri"nin konuğu oldu.

Akbank Sanat'taki söyleşiye katılan Dorsay, 1970'te, Yılmaz Güney'in "Umut" filminin ardından sinemayla ilgili yazmaya başladığını söyledi.

Atilla Dorsay, gelecek yıl sinema eleştirmeni olarak 50. yılını kutlayacağına işaret ederek, "Sinema çok hoş bir alandı. Bu anlamda kendimi talihli hissediyorum. Benden önce gelmiş, çok değerli sinema yazarları vardı ama tutkuyla ve inatla bu alana sarılan yoktu. Bu işi, asıl mesleği ve hayatının temel uğraşı haline getiren başka birisi olmadı" diye konuştu.

"Solcu olmam, İslami düşüncelerde film yapan Yücel Çakmaklı ile ahbap olmama engel değildir"

Söyleşinin ardından açıklamada bulunan Dorsay,"Bu ülkeden sinema anlamında gerçekten güzel insanlar geçti. Kimileri çok ünlü oldu, kimileri ise hak ettiği halde üne kavuşamadı. Kitapta onlar da mevcut. Bu insanlar Türk sinemasında, 50 yıldan fazla süredir Türk halkına hizmet vermişlerdir. Bu kitap, çektiğim fotoğraflardan seçerek oluşturduğum fotoğraflar ve yazdığım özgün yazılarla, küçük bir başvuru kitabı olacak diye düşünüyorum."

Atilla Dorsay, ideolojik bağlantıların hiçbir zaman hayatının temel direği olmadığına vurgu yaparak, "Benim solcu olmam, İslami düşüncelerde film yapan Yücel Çakmaklı ile ahbap olmama engel değildir" dedi. Yapımcı, yönetmen ve senarist Çakmaklı'nın başarısına dikkati çeken Dorsay, İslami film yapan çevrede, en başarılının Çakmaklı olduğunu aktardı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İdeolojik bağlantılar hayatımın temel direği olmadı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN