Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Napolyon'a "Osmanlı Tokadı"

Giriş Tarihi: 17.12.2015 10:55 Güncelleme Tarihi: 17.12.2015 10:57

Fransız ordusu komutanı Napolyon'un Akka Kuşatması sırasında uğradığı hezimet 216 yıl sonra "Osmanlı tokadı" olarak resmedildi

"Osman Abi Napolyon'a Karşı-Akka Kalesi" çizgi romanında, 1798 yılında Osmanlı topraklarını işgal etmek için yola çıkan Fransız
ordusunun komutanı Napolyon'a "Osmanlı tokadı" atılıyor.

Şair ve yazar Bülent Ata'nın "Osman Abi Napolyon'a Karşı-Akka Kalesi" adlı çizgi romanında, tarihin gizli kalmış kahramanları günümüze taşındı.
Ata'nın, ressam İsmail Bahat'ın çizimiyle hayat bulan çizgi romanında yer alan "Osman Abi" karakteri, 1799 tarihinde yaşanan "Akka Kuşatması" sırasında, Akka Kalesi önünde ordusu hezimete uğrayan Fransız komutan Napolyon'a "Osmanlı tokadı" atarken resmedildi.

Yazar Ata çizgi romanında, Osmanlı tokadıyla meşhur Osman Abi karakterinin, arkadaşları usta okçu Cem, timsah terbiyecisi Deli Ömer ve birbirinden farklı kahramanlarla birlikte, Doğu'yu işgal etmek isteyen Fransız ordusunun komutanı Napolyon'a karşı yürüttükleri mücadeleyi ve zaferi konu ediyor.

AKKA KUŞATMASI

Napolyon komutasındaki Fransız ordusu, 1798 yılında önce Mısır'ı, sonra Ariş, Han Yunus, Gazze, Yafa ve Hayfa'yı yani bugünkü Filistin'i işgal eder. Napolyon'un asıl hedefi oradan başlayarak bütün Doğu coğrafyasını ele geçirmektir ancak önüne Akka Kalesi çıkar. Cezzar Ahmet Paşa komutasındaki Akka Kalesi'nde Osmanlı askerleri tarafından yapılan müdafa sonucu Napolyon komutasındaki Fransız ordusu hezimete uğrayarak Mısır'a geri çekilir. Napolyon, bir süre sonra Mısır'dan da kaçar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Napolyon'a "Osmanlı Tokadı"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN