na tanıtım filmi çekildi

Halk arasında "Kral Kızı" adıyla da bilinen 'ın Sarıkaya ilçesindeki nın e kazandırılması için tanıtım filmi çekildi.

Giriş Tarihi: 22.12.2015 12:19
Tarihi Roma hamamına tanıtım filmi çekildi

Sarıkaya ilçesindeki 3 bin yıllık geçmişe sahip Roma hamamının e kazandırılması için belediye tarafından tanıtım filmi hazırlandı.

Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel, yaptığı açıklamada, "Kral Kızı" adıyla da bilinen Roma İmparatorluğu döneminden kalma hamamın medeniyetin sanatsal ve tarihi özelliklerini taşıdığına dikkati çekti. Açıkel, yapının termal tedavi merkezi olarak da kullanıldığını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Roma'nın gücünü temsil eden boğa başı figürü, bunun yanında aynı zamanda dili dışına çıkmış bir yılan figürü var. Bu da sağlık tanrıçasını simgeliyor. Bu iki işaretin aynı anda kullanıldığı nadir yapılardan biridir. Bu da bize burasının dünyanın en eski termal tedavi merkezlerinden birisi olduğunu gösteriyor. Roma askerlerinin güç depolamak için sıcak sulardan faydalandıkları, aynı zamanda cilt ve romatizmal hastalıkları olanların da şifa bulmak için bu hamama girdikleri bilimsel verilerle ortaya konulmuş. Hamam, 3 bin yıldır içerisinde sıcak suyunu muhafaza ediyor."

Açıkel, hamamın turizme kazandırılması noktasında Orta Anadolu Kalkınma Ajansınca (ORAN) hazırlanan ''Turizmin Desteklenmesi Projesi'' kapsamında tanıtım filmi çektiklerini dile getirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi Roma hamamına tanıtım filmi çekildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN