Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'' tablosu 'da sergileniyor

Kudüslü ressam 'in 1917 yılında yaptığı “Filistin'in Osmanlılar’dan İngilizler’e teslimini” konu alan tablo, 'da bulunan 'de sergileniyor.

Giriş Tarihi: 4.1.2016 16:06 Güncelleme Tarihi: 4.1.2016 16:12
'Kudüs'ün Teslimi' tablosu Amman'da sergileniyor

Kudüslü ressam 'in 1917 yılında yaptığı "Filistin'in Osmanlılar'dan İngilizler'e teslimini" konu alan tablo, 'da bulunan ziyaretçilerinden büyük ilgi görüyor.

Ürdün'ün başkenti Amman'ın "Allwabdeh Moun" bölgesinde bulunan "Cebel Vebdeh" tepesinde kurulu Darat al Funun Sanat Merkezi, çağdaş Ürdün ve Ortadoğu sanatının seçkin örneklerinin sergilendiği bir merkez olarak öne çıkıyor. Her birinin farklı tarihi hikayesi olan üç binadan oluşan sanat merkezi, çevre bölgelerde bulunan Filistin, Suriye gibi ülkelerde, sanat çalışmalarını yaşadıkları topraklarda icra edemeyen sanatçılara da imkan sunuyor. Onlarca odasında, bölgede yaşanan dramlara bir sanatçının gözünden farklı bir bakış açısının sunulduğu sanat merkezi hakkında açıklamada bulunan Müdür Yardımcısı Muhammed Shaqdih de, çağının getirdiklerini tuvale taşıyan bir ressam.

'Kudüs'ün Teslimi tablosu en önemli eseri'

Amman'ı tepeden gören bu sanat merkezinde Türkiye ve Ortadoğu coğrafyasındaki halkların paylaştığı ortak hüznün resmiyle yüz yüze geliyorsunuz. Eser, Kudüs'ün düşmesinin ardından dönemin Kudüs Belediye Başkanı Hüseyin Efendi'nin, İngiliz Kraliyet Kara Kuvvetleri'nin 60. London Tümeni'ne 9 Aralık 1917 sabahı Kudüs'ü teslim ettiği sırada çekilen o siyah beyaz fotoğrafın yağlıboya tablosu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kudüs'ün Teslimi' tablosu Amman'da sergileniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN