Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaplanoğlu'na İsviçre'den telif ödenecek

Giriş Tarihi: 6.1.2016 09:41
Kaplanoğlu'na İsviçre'den telif ödenecek

, imzaladığı ikili anlaşmalar çerçevesinde, İsviçre kurumu Suissimage vasıtasıyla Türk filmlerine tahakkuk eden telif bedellerini tahsil etti.

Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği () Başkanı Mehmet Güleryüz, Türk sinemasının Avrupa ve dünyanın çeşitli festivallerinde yüz güldüren başarılara imza attığını ve yönetmenlerin kişisel başarılarıyla Türkiye'nin uluslararası arenada saygınlığının arttığını belirtti.

Avrupa Birliği müzakerelerinde, telif haklarının önemli bir mesele olarak yerini koruduğunu kaydeden Güleryüz, şunları kaydetti:

"Hükümet programında telif hakları konusunda adım atmak var. Bu konuda yapılan çalışmalar hızlandı. Önümüzdeki günlerde önemli adımlar atılmasını bekliyoruz. 2015 yılında İsviçre'de oynayan filmleri dolayısıyla 'na telif ödemesi yapacağız. Bu, emsal teşkil etmesi açısından önemli bir adım."

Mehmet Güleryüz, 2011'den itibaren , ve Semih Kaplanoğlu'na İsviçre'de oynayan filmleri için ödeme yaptıklarını aktararak, "Bu bize telif hakları sisteminin uygulanabilirliği konusunda örnek oluyor. Önemli olan sistemin oturması. 2015 yılı için Semih Kaplanoğlu adına gelen telif, moral verici bir gelişme oldu" ifadelerine yer verdi.

BUGÜN NELER OLDU
BENZER HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaplanoğlu'na İsviçre'den telif ödenecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN