Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir anne evine su bulmak için en fazla ne kadar yürür?

Giriş Tarihi: 14.1.2016 17:24 Güncelleme Tarihi: 15.1.2016 15:07
Bir anne evine su bulmak için en fazla ne kadar yürür?

TRT’nin yeni Belgesel serisi “Aile Olmak” izleyiciyle buluşuyor. Aile Olmak belgeseli, her şart altında, bütün yıkıcı unsurlara rağmen, aile kurumunu ayakta tutmak için mücadele eden annelerin, babaların ve çocukların hikâyesini ekranlara taşıyor.

Belgeselin ilk bölümü Moritanya'da "Çölün Başladığı Yer" ismiyle hazırlandı. Bir Batı Afrika ülkesi olan Moritanya toprakları Türkiye'nin yaklaşık iki katı büyüklüğünde. Ancak tarıma elverişli arazilerin oranı %1 bile değil. Ülkenin büyük bölümü hiç bir yerleşimin olmadığı devasa çöllerle kaplı. Ve ülkede çöl, giderek büyüyor.
Moritanya'da İnsanların hayatta kalabilmeleri suya bağlı. Çölde suya ulaşmak ise oldukça zahmetli. Kırsal bölgelerinde yaşayanlar suya ulaşmak için her gün kilometrelerce yol gitmek zorunda. 40 dereceyi aşan çöl sıcakları tek problem değil. Çölde yolunu kaybetmemek ve 20 litreyi bulan su bidonlarını taşımak gerekiyor.
Belgeselde eşi uzun süresidir uzaklarda tedavi gören bir Annenin tek başına çöl şartlarında 4 çocuğunun ihtiyaçlarını giderme mücadelesi anlatılıyor. Ümeyme isimli annenin bir evi yok. Akrabalarının verdiği bir barakada yaşıyor. Bu barakada dört çocuğuna ve felçli kayınpederine bakmak zorunda.
Aile Olmak ilerleyen bölümlerde farklı coğrafyalardan Aile hikâyelerini konu edinmeye devam edecek. Her bir bölümde yeryüzünün farklı bölgelerinde yaşanan birbirinden farklı insan hikâyelerine şahit olacağız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir anne evine su bulmak için en fazla ne kadar yürür?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN