'ta Matrakçı Nasuh buluşması

Giriş Tarihi: 15.1.2016
SABAH'ta Matrakçı Nasuh buluşması

Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleşen ilk sergi olması bakımından önem taşıyan Matrakçı Nasuh Sergisi'ni düzenleyenler önceki gün İstanbul'da gazetesinin binasında yönetici ve köşe yazarlarıyla bir araya geldi

gazetesinin İstanbul Balmumcu'daki binasında kültür-sanat buluşmalarının ilki önceki gün gerçekleşti. Cumhurbaşkanlığı'nın himayesinde gerçekleşen ilk sergi olması bakımından önem taşıyan; SABAH, Daily Sabah ve atv'nin basın sponsoru olduğu Matrakçı Nasuh Sergisi'ni düzenleyenler önceki gün SABAH'ın yönetici ve köşe yazarlarıyla bir araya geldi. Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu'nun (TTOK) ev sahipliğinde, İKASD İstanbul Kültürlerarası Sanat Diyalogları tarafından projelendirilen serginin küratörü Beste Gürsu, projenin danışmanı mimar Sinan Genim'in Matrakçı Nasuh'la ilgili bilgi verdiği tanıtım toplantısına, TTOK Başkanı Bülent Katkak ve projedeki sanatçıların lideri çini sanatçısı Sevim Ersoy'un yanı sıra SABAH Sabah Ek Yayınlar Genel Yönetmeni Şengül Balıksırtı, Günaydın Yayın Koordinatörü Sinan Özedincik, köşe yazarları Emre Aköz, Haşmet Babaoğlu, Mahmut Övür, Bülent Cankurt, Pera Müzesi Müdürü Özalp Birol ve İKSV Genel Müdürü Görgün Taner de katıldı. Projenin küratörü Beste Gürsu, "Ecdadımızı tanıtmak amacıyla çıktığımız yolda projemizin Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleşiyor olması bizim için hem onur hem de büyük bir mesuliyet. Bu bilinçle gerçekleştirdiğimiz sergide çini sanatçısı Sevim Ersoy önderliğinde 12 kadın sanatçının elinden çıkan toplam 41 eser sanatseverlerle buluşuyor" dedi.

ÇAĞININ ÖTESİNDE BİR SANATÇI
Sergi kapsamında konferanslar veren mimar Sinan Genim ise Matrakçı Nasuh'un çağının çok ötesinde bir sanatçı olduğunun altını çizdi. Genim, "Nasuh, şimdiki adı eskrim olan Matrak oyununa 160 varyasyon geliştirmiş bir deha. Aynı zamanda silahşor, tarihçi ve matematikçi" diye konuştu. Sergi 30 Ocak'a kadar Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisi'nde izlenebilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SABAH'ta Matrakçı Nasuh buluşması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN