Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hepsinin kafası çok karışık!

Hepsinin kafası çok karışık!
Yazar Ece Temelkuran'ın 1996 tarihli ilk kitabı 'Bütün Kadınların Kafası Karışıktır', Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu tarafından aynı isimle tiyatroya uyarlandı. Deniz Çakır, Zeynep Kankonde, İpek Türktan Kaynak, Kadir Çermik ve Şebnem Sönmez'in rol aldığı oyunu Selen Uçer yönetiyor. 'Poz' ve 'Kuru Sıkı' adlı oyunları halen devam eden Uçer'in ilk kez metin yazarlığı ve yönetmenlik tecrübesi yaşadığı oyun, kadınların kafasındaki karışıklığı sorguluyor. Oyun, geçen hafta Trump Gösteri Merkezi'nde seyirciyle buluştu. Oyun, radyo tiyatrosuyla başlıyor. Karanlıkta, bizi geçmiş yıllara götüren bir ses... Sonra perde açılıyor. Pencerenin kenarında durmuş, aşağıya atlamak üzeren bir kadın. Kim olduğu ve neden intihara kalkıştığı, yan komşularının müdahale etmesiyle anlaşılıyor.

BİR MEKTUP BIRAKIYOR
Deniz Çakır'ın canlandırdığı 'Ebru Uysal', popüler bir yazar. Kocası tarafından terk edilmiş ama tek sebep bu değil. Çocukluğundan beri biriken şeyler var içinde. Baba sevgisini tadamaması, öğrencilik hayatında dışlanması, yalnız geçen çocukluğu, yanlış ilişkileri, anlaşılamadığını düşünmesi; onu bu noktaya getirmiş. Ardında bir mektup bırakarak intihar etmeye karar vermiş ama camdan atlayamıyor. Çünkü yan dairenin geveze ve saf temizlikçisi 'Aysel' (Zeynep Kankonde) ile karşı dairede oturan gizemli kadın 'Perran' (Şebnem Sönmez), onu lafa tutuyor. Normal, olağan bir süreçmiş gibi yaklaşıyorlar duruma. Kadın daha da geriliyor ve konsantre olup atlayamıyor. Üçlü arasındaki sohbete, evini temizleten ünlü şarkıcı 'Meltem Kaya' da (İpek Türktan Kaynak) katılınca olay iyice curcunaya dönüyor. Duruma kendine has naif ve samimi tarzıyla yaklaşan 'Meltem', aşağıdaki kalabalığı görünce şarkı söylemekten kendini alamıyor. Bu ilginç intihar girişimi, emlakçı 'Murat'ın (Kadir Çermik) yedek anahtarla kızın evine girmesiyle farklı bir boyut kazanıyor. Şarkıcı 'Meltem'in basına yalan yanlış bilgi vermesi işleri çığrından çıkarıyor. Oyunda Nazan Öncel'in 'Sokak Kızı' şarkısı da kullanılıyor.

BUNALIM GÜLDÜRÜSÜ
İlk kez reji yapan Uçer, oyunun temposunu ve akıcılığını sağlamayı başarmış. Oyunun komedi yükünü Zeynep Kankonde ile İpek Türktan Kaynak çekiyor. İkilinin canlandırdığı karikatürize tipler; gerek mimikleri, gerek replikleriyle seyirciyi güldürmeyi başarıyor. Şebnem Sönmez yılların deneyimini sahneye çok iyi aktarırken, Deniz Çakır da 'Ebru Uysal'ın depresif ruh halini yansıtmakta ikna edici bir performans sergiliyor. Tolga Çelik'in ödüllü filmi 'Sarmaşık'taki performansıyla adından bahsettiren Kadir Çermik de bu dört kadına başarılı bir şekilde eşlik ediyor. Bunalım komedisi olarak tarif edilen tek perdelik oyun, kafa karıştırmadan gülmeyi vâdediyor.

KADIN, ANLAŞILAMAMIŞ BİR ŞAKA GİBİ
Oyunda çok güzel beylik laflar var. Çoğunlukla Şebnem Sönmez'in oynadığı 'Perran'ın ağzından çıkan o güzel laflardan aklımda kalanlar şöyle:
Çalakalem yazma okurlar; çalakalem yaşama, görürler.
Bütün çocuklar, anne ve babalarını cezalandırmak için bir kez olsun ölmeyi düşünmüştür ve nedense hep ağlamışlardır düşün sonunda.
Kadın, anlaşılmamış bir şaka gibi havada asılı. Kadın hep en önemli yerini unuttuğu komik bir öyküyü arar. Aslında her öykü, bir tür terk edilmeyle başlar.
Ellerimi cebime sokmalıyım bazen; cepsiz şeylere dayanamam. İnsan ellerini nereye koyacağını şaşırıyor. Şaşırdıkça ellerimiz çoğalır.
Anlamadığının arkasından konuşur insanlar, uydurur da uydurur. Bir yanlış anlaşılma gerçek olur.
Bütün kadınların kafası karışıktır çünkü karıştırılır.
Ölmeyi beceremediğine göre yaşamak için şansın var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hepsinin kafası çok karışık!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN