Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"" oyunu izleyiciyle buluştu

Giriş Tarihi: 20.1.2016 09:42
Bersisa oyunu izleyiciyle buluştu

Hazreti Mevlana’nın bir meselinden yola çıkan Devlet Tiyatroları oyunu , Cennet Kültür Merkezi’nde bulunan Küçükçekmece DT Sahnesi'nde prömiyerini yaptı.

Mevlana'nın bir meselinden yola çıkan Devlet Tiyatroları oyunu , Cennet Kültür Merkezi'nde bulunan Küçükçekmece DT Sahnesi'nde prömiyerini yaptı.

İki perdelik oyun sonrası sahneye çıkan yönetmen Gülebru Turna, hazırlık sürecine değinerek, "Bütün konuşma kuvvetimi 55 günlük prova sürecinde harcadığım için endişelenmeyin, size çok bir şey kalmadı. Ama önce bu gördüğünüz ekibe 55 gün dayandıkları için yürekten teşekkür ediyorum" dedi.

Oyunun hazırlık sürecinde İstanbul Devlet Tiyatroları Müdürü Zafer Kayaokay'ın sürekli yanlarında olmasından duydukları memnuniyeti dile getiren Turna, "Bu oyunun bu kadar yol almasında ve İstanbul'da sizlerle buluşmasına yol açan, destek veren şu an burada olmasa da bizim için dua ettiğini bildiğimiz Devlet Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni sayın Nejat Birecik'e ayrıca teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Önemli sırlar fısıldayan yolculuk

"'dan bir Mesel"i sahneye taşıyan oyunun konusu şöyle: "Mevlevilikle ilgili sırları bulmaya talip olan akademisyen Matuf Hoca, aradığının Mevlana Müzesindeki bir yazmada saklı olduğuna inanmaktadır.

Yazmayı bulmak için müzenin deposuna indiğinde, kendisini zamanın ve mekanın dışında ama hakikatin içinde, bir meselin ortasında bulur.

Hz. Mevlana'nın naklettiği bu mesel artık yalnızca bir mesel değil hakikatin ta kendisidir.

İmparatorun kızı Theodora'yı iyileştirmesi için kendisine emanet edilen Hekim Bersisa'nın yolculuğu Matuf'un yolculuğu olmuştur. Bu yolculuk ona önemli sırlar fısıldayacaktır."

Boğaç Babür Turna ve Gülebru Turna'nın yazdığı Bersisa'da Gökalp Kulan, Eray Cezayirlioğlu, Can Sözeri, Hakan Güngör, Ozan Uz, Onuryay Evrentan Atasalihi, M. Zeynep Aytekin, Metehan Kuru ve Zekayi Metin başlıca rolleri paylaşıyor.

Müziğini İhsan Gürsoy'un yaptığı oyun, 17, 22, 23, ve 24 Ocak'ta Küçükçekmece Belediyesi Cennet Kültür Merkezi Küçükçekmece DT Sahnesi'nde izleyiciyle buluşacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Bersisa" oyunu izleyiciyle buluştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN