Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Diziyle gerçek sanatçı olunmaz

Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu , 'Sahnede, 'ben yanlış oynadım, baştan oynayalım' diyemezsiniz. Seyirciyle sıcak bir temasınız vardır' dedi.

Giriş Tarihi: 28.1.2016 15:41
Diziyle gerçek sanatçı olunmaz

İstanbulname isimli müzikalde tiyatro seyircisiyle buluşan , müzikallerin, Türk tarihinin sayfaları olduğunu belirterek, "O devrin yaşantısını, insan ilişkilerini ve sevgisini yansıtır. Tabii teatral olarak bazı deformasyonlar, büyütmeler, küçültmeler, abartmalar oluyor. Çünkü o bir seyir işi ama ana fikir o devri ve devrin hoşluklarını, esprilerini, yaşam şeklini, dostluklarını yansıtmak ve yaşatabilmek. Bu yönden hakikaten önemli buluyorum bu tür eserleri" diye konuştu.

Başarılı sanatçı, Türk müzikallerinin sahnelerde sık görülmemesine de değinerek, şu bilgileri aktardı:

"Bu anlaşılır gibi değil. Bizde genellikle kendi kültürümüze, tarihimize ve geleneklerimize yabancılaşma vardır. Bir yabancılaşma oldu son 30-40 yıldır. Bundan kaynaklanan bir şey. Ben yaşım icabı, büyük Vasfi'lerle (Vasfi Rıza Zobu), büyük Behzatlarla (Behzat Haki Butak), Bedia Muvahhit Hanımlarla çalıştım. O zaman biz bunları çok yaşattık Şehir Tiyatroları'nda. Çok güzel oyunlar oynadık ve bunları çok güzel özümledik seyircilerimizle. Bu dediğim 40-50 sene önce olan olaylar ama sonradan bir yabancılaşma ve kopukluk oldu. Neden oldu bilmiyorum. Zaman değişiyor. İnsanların düşünceleri, yaşam şekilleri değişiyor. Ama değişmemesi lazım."

"Seyirci iyi ve doğru oyunu bilir, ona gelir"

Oyunculukta 69. yılını kutladığına dikkati çeken Yıldızoğlu, "69 yıl, benim yaşım değil, meslek hayatım. Yaşım icabı çok büyük sanatçılarla ve yabancı sanatçılarla da çalıştım. Çok mutluyum. 82 yaşındayım ama beni yaşatan bu güzel dostluklar, bu güzel sevgi" ifadelerini kullandı.

Kayhan Yıldızoğlu, Türk seyircisine her zaman saygı duyduğunu aktararak, "Bazı tiyatrolar diyor ki seyirci gelmiyor. Seyircinin kopmasının nedeni, yaptıkları yanlış işlerdir. Seyirci iyi ve doğru oyunu bilir ve ona gelir. Ben bunu hayatımda hep gördüm. Eğer doğru bir şey yapıyorsanız, emek verdiyseniz, doğrusunu yapıyorsanız, ucuzluklara gitmiyorsanız, o salonlar bir sezon değil, 2-3 sezon oynuyor. Kapalı gişe oynuyor. Peki nedir bu? O zaman niye başkalarına gidilmiyor? Gerekli şekilde üstünde durmuyorlar. Kadrolarını kurmaları yanlış. Senaryoyu yorumlamaları yanlış. Çabuk iş yapalım, parayı kapalım durumu var" dedi.

"Sanat bir tutkudur, ateştir. Ruhu ateşler, besler"

İlerleyen yaşına rağmen sahnelerden kopmayan sanatçı, emeklilik konusundaki düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi:

"Sanat bir tutkudur ve ölünceye kadar devam eder. Emeklilik son derece tehlikeli bir şeydir. Daima çalışacaksınız. 'İşleyen demir ışıldar' derler."

Kayhan Yıldızoğlu, geçirdiği bir rahatsızlık nedeniyle ayağında platinler olduğunu ancak bunun kendisini durduramayacağını dile getirerek, "Dans bile ediyorum. Bende kertenkele geni var. Onun da kuyruğu kopar, yeniler. Bacağı kopar, yeniler" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diziyle gerçek sanatçı olunmaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN