Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bodrumlu inin 40 yıllık ud aşkı

Giriş Tarihi: 2.2.2016 11:30
Bodrumlu udinin 40 yıllık ud aşkı

Bodrum'da yaşayan ve babasından öğrendiği yapımını 40 yıldır devam ettiren , farklı tasarımlarla ürettiği udlarla geçimini sağlıyor.

Bodrum ilçesinde yaşayan ve babasından öğrendiği yapımını 40 yıldır devam ettiren , farklı tasarımlarla ürettiği udlarla geçimini sağlıyor. Çocukken babasından öğrendiği ud yapımını sürdüren 54 yaşındaki müzisyen İlyas Çakan, atölyesinde her aşamasını özenle işleyerek klasik ve elektro ud üretiyor.

Çakan, yaptığı açıklamada, çıraklıktan beri sektörün içinde olduğunu belirtti.Yeni çalışma udlar ürettiğini anlatan Çakan, "Hologram boya tekniğiyle yaptığımız ve 7-8 renge dönüşebilen udlar üretiyorum" dedi.

Ud yapımında genellikle ladin kapak kullanıldığını ancak kendisinin bunu farklı malzemeler kullanarak değiştirdiğini belirten Çakan, "Kapakta değişiklik yaptım, hep ladin kapak kullanılırdı, biz karbon malzeme kullanarak deneme yaptık ve istediğimiz sonucu aldık. Bu malzeme neme, ısıya karşı dayanıklı ve ladin kapağa yakın tonlar. Elektro ud için kullanıldığında daha güzel renkler oluşuyor" diye konuştu.

"Ünlü isimlere ud verdim"

Çakan, büyük keyif alarak yaptığı udların sanatçılar tarafından kullanılmasının kendisini mutlu ettiğini dile getirerek, "Yıllar önce Coşkun Sabah'ın da aralarında olduğu Zekai Tunca gibi ünlü sanatçılara ud verdim. Udlar, isimlerini sayamayacağım kadar çok radyo sanatçıları ve Bodrum'daki bazı yöresel sanatçıların elindedir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bodrumlu udinin 40 yıllık ud aşkı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN