Giriş Tarihi: 2.2.2016 09:14 Güncelleme Tarihi: 2.2.2016 09:18
UNESCO'da Palmira için barış konseri

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün () Paris'teki merkezinde "" adlı klasik müzik konseri düzenlendi.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün () Paris'teki merkezinde "" adlı klasik müzik konseri düzenlendi.

Konserde Suriyeli genç piyanist , Türk piyanistler ve 'in yanı sıra , , , , , de klasik batı müziğinden eserler çaldı.

Konser öncesi salonda UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova'nın gönderdiği görüntülü mesaj dinletildi. Bokova, mesajında müziğin birlikte yaşamın bir sembol olduğunu belirterek "Bizi ayıramazlar. Müzik, bizi bir araya getiriyor. Sultanahmet'te gerçekleştirilen saldırı sonrası da bir arada kalmayı başardık. UNESCO, aşırılığa karşı en iyi cevabı, mücadeleyi eğitim, bilim ve kültür alanında yaparak verecektir" dedi.

Türkiye'nin UNESCO nezdinde Daimi Temsilcisi Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı, dünyada şiddet içerikli aşırı akımların dünyayı ve medeniyeti tehdit ettiğini belirterek, "Palmira,Suriye, Ninova, Irak, Bamiyan, Yemen ve başka yerlerde meydana gelen ve devam eden olaylar medeniyetin öne çıkan eserlerini hedef alıyor. Bu durum ortak mirasımız ve yaşam tarzımız için ciddi bir tehdit oluşturuyor. İnsanlığa karşı düzenlenen bu eşi görülmemiş saldırı her ne pahasına olursa olsun durdurulmalıdır" diye konuştu.

"Müziğimle barış mesajı göndermek istiyorum"

Suriye'den gelerek Türkiye'ye yerleşen genç piyanist Tambi Cimuk, konser sonrası değerlendirmelerde bulundu.

Cimuk, yakın zamanda Suriye'de barışın gelmesini temenni ettiğini belirterek "Suriye'de savaş umarım bitecek. Savaş biterse çok güzel olacak çünkü savaşta kazanan olmaz. Ben, bir gazeteci değilim ama bir müzisyen olarak müziğimle barış mesajı göndermek istiyorum" şeklinde konuştu.

Konserin çok güzel geçtiğini belirten Cimuk, ileride daha kapsamlı uluslararası programlara katılmak istediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sayesinde Türk vatandaşlığına geçtiğini hatırlatan Cimuk, "Türk olarak uluslararası festivallere ve yarışmalara katılıyorum. Bundan gurur duyuyorum" dedi.

Cimuk, ileride Türkiye'nin adını yukarılara taşımak istediğini vurguladı.

Genç piyanist, geçen hafta Gürcistan'ın Tiflis kentinde düzenlenen Uluslararası Mozart Müzik Yarışması'nda genel enstrüman sıralamasında üçüncü, piyano dalında ikinci olmuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
UNESCO'da "Palmira için barış" konseri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN