Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kültürü değiştiren yazara veda...

İtalyan yazar, filozof ve göstergebilimci Umberto Eco, 84 yaşında öldü. Corriere della Sera'nın "Kültürü değiştiren yazar"dediği Eco, yaşayan en büyük entelektüellerdendi

Giriş Tarihi: 21.2.2016
Kültürü değiştiren yazara veda...
Kaleme aldığı eserlerle edebiyat ve felsefe büyük katkılar sağlayan İtalyan yazar, filozof, tarihçi ve göstergebilim uzmanı Umberto Eco, 84 yaşında hayatını kaybetti. İtalyan La Repubblica gazetesi, ünlü yazarın bir süredir kanser tedavisi gördüğünü ve cuma günü saat 22.30'da evinde öldüğünü aktardı. 20'nci yüzyılın 'çığır açan' düşünürlerinden biri olarak kabul edilen Eco, 1961'de akademik dünyaya girmiş ve Ortaçağ estetiği ile felsefe alanında Kolombiya, Cambridge ve Harvard gibi üniversitelerde dersler vermişti.

'GÜLÜN ADI' REKORLAR KIRDI
5 Ocak 1932'de İtalya'nın Alessandria kentinde dünyaya gelen ve bir dönem İtalyan ulusal televizyonlarından RAI'de kültür sanat editörü olarak da çalışan Eco, burada edindiği çevresi sayesinde edebiyata merak sardı ve hafta sonlarında roman yazmaya başladı. Kendisini "Hafta sonları kitap yazar ciddi bir profesör" olarak tanımlayan Eco, akademik kariyeri boyunca çok sayıda bilimsel araştırma ve makale kaleme aldı. 1980'de yazdığı ilk romanı "Gülün Adı" ile büyük üne kavuştu. En az 43 farklı dile tercüme edilen ve dünya genelinde satış rekorları kıran roman, 1986'da Jean-Jacques Annaud'un yönettiği ve başrollerinde Sean Connery'nin rol aldığı aynı isimli filmle beyaz perdeye uyarlandı. Eco, 1988'deki Foucault Sarkacı, 1995'te Önceki Günün Adası ve 2000'de kaleme aldığı Baudolino isimli çalışmasıyla birlikte toplam 7 roman yazmıştı. Eco'nun Sıfır Sayı isimli son romanı da geçtiğimiz yıl piyasaya sürülmüştü. Eco'nun ölümü dünya basınında geniş yankı buldu. İtalyan La Stampa gazetesi, "Umberto Eco'ya veda" başlıklı haberinde "Kültür onunla çok satan haline gelmişti" yorumunda bulundu. Corriere della Sera ise "Kültürü değiştiren yazar" tanımlamasında bulundu. İngiliz Guardian gazetesi, "İtalyan romancı, entelektüel ve dünyanın en saygıdeğer isimlerinden biri öldü" derken, İtalya Başbakanı Matteo Renzi de ünlü yazar için "Geçmişin anlayışıyla geleceği birleştirebilen sıradışı bir Avrupalı entelektüel örneği" değerlendirmesinde bulundu.

'SOSYAL MEDYA APTALLARI'
1962'de Alman asıllı sanat öğretmeni Renate Ramge ile evlenen ve 2 çocuğu olan Eco'nun evinde 30 bin kitaplık çok özel bir de kütüphane bulunuyordu. Kariyeri boyunca birçok ödüle layık görülen Eco aynı zamanda İtalya, Almanya ve Fransa'dan devlet unvanları almıştı. Umberto Eco, siyasetçilere yönelik eleştirileriyle de tanınan bir isimdi. ABD'nin 2003 Irak işgaline ve İtalya'nın eski başbakanı Berlusconi'ye ağır eleştirilerde bulunmuştu. Sosyal medyaya bakışını ise bir röportajında da "Eskiden aptallar barlarda birkaç kadeh içtikten sonra susturulurdu. Ama artık sosyal medyada Nobelli yazarlar kadar konuşuyorlar" diye dile getirmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kültürü değiştiren yazara veda...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN