Dünyaya 800 yıl öncülük eden İslam Bilimi SABAH'ta

Giriş Tarihi: 25.2.2016
Dünyaya 800 yıl öncülük eden İslam Bilimi SABAH'ta

Prof. Fuat Sezgin'in dünya bilim tarihinde Müslümanların büyük başarılarını kaleme aldığı dev eser "Tanınmayan Büyük Çağ" kitabı, SABAH okuyucularıyla buluşuyor

SABAH, büyük ilgi gören "Sorularla Osmanlı İmparatorluğu" kitabından sonra dev bir eserle daha okuyucularını buluşturuyor. Dünyanın önde gelen bilim tarihçilerinden Prof. Dr. Fuat Sezgin'in "Tanınmayan Büyük Çağ" kitabı, SABAH'ın kültür hizmeti olarak okuyucuları ile buluşacak. İslam biliminin 800 yıl boyunca dünyada nasıl öncü rol üstlendiğini anlatan kitap, görmezden gelinen İslam bilim ve teknolojisini ortaya çıkarıyor.

İLK KUPON YARIN
Prof. Sezgin uzun yıllar süren çalışmaları sonucu ortaya koyduğu bu eserle, İslam dünyasının bilim ve teknoloji alanlarında insanlığın gelişmesine yaptığı katkıları incelemekte, bilim tarihi için yeni bir bakış açısına kapı aralamakta. Renkli görsellerle hazırlanıp, parlak kuşe kâğıda basılan kitap, bilimler tarihine alternatif olabilecek bir bakış açısı da sunuyor. SABAH okurlarının 29 kupona sahip olabileceği 604 sayfalık bu dev eser için ilk kupon yarın gazeteniz SABAH'ta yer alacak.

BATI BİLİM ANLAYIŞINA ALTERNATİF
Prof. Dr. Fuat Sezgin, Müslümanların insanlık kültür mirasına yaptıkları önemli katkıları gözler önüne seren kitabında Mimarlık, Savaş Tekniği, Tıp, Denizcilik, Kimya, Coğrafya, Geometri, Fizik ve Astronomi gibi alanlarda İslam dünyasındaki gelişmelerin on asırlık tarihini titizlikle inceliyor. Dünya bilim tarihinde İslam bilimi ve teknolojisinin oynadığı rolü çeşitli örneklerle ele alan eser, Batı merkezli bilim anlayışına bir alternatif niteliği taşımakla birlikte, Avrupa merkezci ve oryantalist olmayan bir gözle kültür tarihimize yeniden bakmamızı sağlıyor.

TARİHE DOPDOLU YOLCULUK
Prof. Dr. Sezgin'in uzun yıllar üzerinde titizlikle çalıştığı eser, aynı zamanda İslam dünyası için bilim alanındaki büyük başarılarını hatırlatan bir kaynak niteliği de oluşturmakta. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Latin Amerika Ülkeleri Müslüman Dini Liderler zirvesinde "Amerika'yı Müslümanlar keşfetti" iddiasının sahibi olan Prof. Fuat Sezgin'in "Tanınmayan Büyük Çağ" kitabı saklı kalmış bir tarihe dopdolu bir yolculuk fırsatı sunarak, her yaştan tarih meraklısına hitap ediyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyaya 800 yıl öncülük eden İslam Bilimi SABAH'ta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN