Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihi evleriyle turistlere talip

Giriş Tarihi: 14.3.2016 10:22 Güncelleme Tarihi: 14.3.2016 10:24
Tarihi evleriyle turistlere talip

Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle, tescilli 241 evin turizme kazandırılmasının planlandığı 'a, konaklarıyla ünlü 'ya gelen turistlerin de çekilmesi hedefleniyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle, tescilli 241 evin turizme kazandırılmasının planlandığı , her yıl binlerce turistin geldiği, konaklarıyla ünlü 'ün ilçesine coğrafi yakınlığını fırsata çevirmek istiyor.

Bartın'da koruma altında bulunan tarihi evler, bakanlığın desteği ve ev sahiplerinin katkısıyla turizme kazandırılıyor. Yapı malzemesi olarak meşe, gürgen ve çam ağaçlarının kullanıldığı, tavan süslemelerinin yer aldığı yüzlerce yıllık evlerin turistlerin ziyaretine açılmasına yönelik çalışmalar yapılıyor.

Genellikle bahçe içinde bulunan, üç katlı inşa edilen ve "daraba" denilen çitlerle çevrili tarihi evler, Osmanlı mimarisinin örneklerini yansıtıyor.

"50'ye yakın tarihi ev ayağa kaldırıldı"

İl Kültür ve Turizm Müdürü Fuat Dursun, şunları kaydetti:

"Karabük Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulundan izin alınmadan hiçbir fiziksel müdahale yapılamayan bu evler, 2005'te bakanlığımızın başlattığı uygulama yardımı kapsamında karşılıksız kaynak sağlamasıyla hayat buluyor. 'Taşınmaz Kültür Varlıklarının Onarımı' doğrultusunda önemli yardımlar yapıldı. Kentimizde 50'ye yakın tarihi ev yeniden ayağa kaldırıldı ve birçoğu konak, pansiyon ve restoran olarak turizme hizmet vermeye başladı. Her yıl binlerce turistin geldiği konaklarıyla ünlü Safranbolu'ya coğrafi yakınlığımızı fırsata çevirmek istiyoruz. Bundan sonra da hem proje hem restorasyon yardımı yapmaya devam edeceğiz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi evleriyle turistlere talip
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN