'un torunu dedesini anlattı

'un torunu , Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezinde düzenlenen "Torununun Dilinden Mehmet Akif Ersoy" programında dedesini anlattı.

Giriş Tarihi: 25.3.2016 12:35
Mehmet Akif Ersoy'un torunu dedesini anlattı

'un torunu , "Çanakkale günlerinde ülkemiz nasıl zor günlerden geçmişse şimdi de ülkemizde aynı şeyler tekrarlanıyor. Mehmet Akif Ersoy der ki; 'Düşmanlarımız 10 sene sonrasını değil, bin sene sonrasını hesaplayarak bizim üzerimizden gözlerini çekmiyorlar.' Onun bu yazdıklarını unutmamalı, bunun için daima birlik içinde, omuz omuza olmalıyız." dedi.

Argon, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü ve Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) iş birliğiyle, Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezinde düzenlenen "Torununun Dilinden Mehmet Akif Ersoy" programında dedesini anlattı.

"Çanakkale' şiirini, Çanakkale'yi görmeden, hissederek çöllerde yazmış"

Selma Argon, Çanakkale Savaşları'nda yaşanılanların önemine işaret ederek, annesinin anlattıklarına göre, dedesinin aklında her zaman Çanakkale'nin olduğunu söyledi.

Mehmet Akif Ersoy'un çöllerdeyken hep "Çanakkale'de ne oluyor" diye sorduğunu dile getiren Argon, "Bir gün iyi haber gelmiş. Dedem o gece küçük, ahır gibi bir yerde şimdi milyonların okuduğu ve hala Çanakkale'yi gözümüzün önünden film şeridi gibi geçiren 'Çanakkale' şiirini, Çanakkale'yi görmeden, hissederek çöllerde yazmış. Bu şiir, askerimize hediye edilmiş en güzel destandır." diye konuştu.

"Genç nesil Mehmet Akif Ersoy'un vaazlarını okumaya devam etmeli"

Argon, Ersoy'un birinci meclisteki milletvekilliği döneminde Anadolu'yu karış karış dolaştığı bilgisini vererek, gittiği yerlerde Anadolu halkı tarafından manevi bir lider gibi karşılandığını belirtti.

"Dedem bilhassa halkı aydınlatmak için seçilmiş bir insandı." diyen Argon, "Hatipliğinin çok iyi olduğunu anlatırlardı. Dedemin verdiği Balıkesir, Konya, Çankırı, Kastamonu vaazları çok önemlidir. Bugünkü genç nesil Mehmet Akif Ersoy'un vaazlarını okumaya devam etmeli." ifadesini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mehmet Akif Ersoy'un torunu dedesini anlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN