Türkiye'nin en iyi haber sitesi

19. yüzyıldaki depremle yıkılmış

'da erken Hristiyanlık dönemi yapılarının bulunduğu, olarak adlandırılan tarihi merkezdeki kilise, manastır ve mezarların 19. yüzyıl başında yaşanan depremle yıkıldığı belirtildi.

Giriş Tarihi: 28.3.2016 15:46 Güncelleme Tarihi: 28.3.2016 15:50
Binbir Kilise 19. yüzyıldaki depremle yıkılmış

Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü Erken Hristiyan Ve Bizans Sanatları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi , yaptığı açıklamada, Karadağ'ın yüzyıllardır birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını söyledi.

Sönmüş volkanik dağ olan Karadağ'ın ören yerlerindeki dini ve askeri yapıların Anadolu kültürü bakımından son derece önemli olduğuna vurgu yapan Mimiroğlu, adıyla bilinen yapıların bulunduğu bölgenin turizme kazandırılması için Müzesi yetkililerince kazı çalışması başlatıldığını anımsattı.

''Binbir kilise hakkında her gün yeni bilgiye ulaşılıyor''

Dönemin piskoposluk merkezi olan Binbir Kilise yapılarının günümüzde yıkıntı halinde olduğunu vurgulayan Mimiroğlu,"Binbir Kilise hakkında her geçen gün yeni bilgilere ulaşılmaktadır. En eski bilgiler 19. yüzyıl ortasında Laborde'nin çizdiği gravürleriydi. Bunlarda birçok yapının sağlam olduğu görülüyor. Bilim insanlarınca, neden bu kadar tahribat olduğu yönünde tartışmalar yürütülüyordu. Binbir Kilise'nin 1880'de çekilmiş fotoğrafları elimize geçti. İngiltere'deki bu fotoğraflara göre yapılar, sağlam. Fakat 1905 tarihli fotoğraflarda birçok yapının yıkılmış olduğu belirleniyor'' diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Binbir Kilise 19. yüzyıldaki depremle yıkılmış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN