Gençler ilimle yükselen medeniyet ENDÜLÜS yolunda

Giriş Tarihi: 29.3.2016 11:05 Güncelleme Tarihi: 29.3.2016 11:09
Gençler ilimle yükselen medeniyet ENDÜLÜS yolunda

Gençlik ve Spor Bakanlığınca 28 Mart-3 Nisan 2016 tarihlerinde gerçekleştirilecek “” Projesinin ilk günü İstanbul’da açılış programıyla başladı.

Proje kapsamında 81 ilde faaliyet gösteren gençlik merkezlerinde "Yeni Bir Nefes" başlığı altında yürütülen Değerler eğitimine katılmış çeşitli illerden gelen 81 genç İspanya'ın Endülüs bölgesine gitmek üzere İstanbul'da bir araya geldi.

Orta çağın karanlığından ilim ile insanlığı aydınlığa çıkaran, tıp, felsefe, astronomi, güzel sanatlar ve evrensel hoşgörü alanında birçok esere imza atan Endülüs medeniyetinin altında yatan ruh ve manevi iklimden ve bundan çıkarılacak dersler konusunda Gençlik Hizmetleri Genel Müdürü Emre KAÇAR'ın konuşmalarıyla açılan programda, Tarihçi/Yazar Talha UĞURLUEL projenin gerçekleşeceği topraklar ve kültürlere ilişkin katılımcı gençlere sunum yaptı.

Proje kapsamında İlimle yükselen bir medeniyet olarak adlandırılan Endülüs' e yapılacak yolculukta; İspanya'nın Malaga, Granada, Kurtuba, Sevilla, Toledo ve Madrid Şehirlerine uzman tarihçi ve rehberler eşliğinde gidilecek olup, gençler ilimle yükselen bir medeniyetin izlerini adım adım takip edecek. Başta zerafetin tevazuyla birleştiği Elhamra Sarayı ve Endülüs'ten geriye kalan miras niteliğindeki eserler ile kültür altyapısını gençler program kapsamında müşahede ederek geçmişten geleceğe fikir köprüsü kurma imkanı bulacak.

3 Nisan 2016 tarihinde İstanbul'da tamamlanacak projeden gençlerin daha fazla faydalanabilmesi ve farkındalık düzeylerini artırmak amacıyla Ziya Paşa'nın Endülüs'e ilişkin eseri dağıtılarak izleri sürülecek Endülüs Medeniyeti hakkında bilgi paylaşımı sağlandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gençler ilimle yükselen medeniyet ENDÜLÜS yolunda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN