Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"" düzenlendi

"Duy, görme, hisset" temasıyla düzenlenen Türkiye'nin ilk ""nde dinleyicilerin gözleri bağlanarak engellilerle empati kurmaları sağlandı.

Giriş Tarihi: 30.3.2016 10:49 Güncelleme Tarihi: 30.3.2016 10:52
Empati Konseri düzenlendi

Duy, görme, hisset" temasıyla düzenlenen Türkiye'nin ilk ""nde dinleyicilerin gözleri bağlanarak, ünlü halk ozanı Aşık Veysel ve dünyanın sayılı kompozitörlerinden görme engelli sanatçı 'nın eserleri dinletilerek, görme engellilerle empati kurmaları sağlandı.

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) ve Esenler Belediyesi iş birliğiyle, görme engellilerin hislerini dinleyicilere yaşatmak amacıyla düzenlenen Türkiye'nin ilk "Empati Konseri"nde, görme engelli sanatçı Koray Sazlı'nın eserlerini piyanoyla Ceylan Akbulut, gitarla Çağrı Özdemir, Aşık Veysel'in eserlerini ise bağlama sanatçısı Evren Hacıoğlu iki bölüm halinde seslendirdi. Dinleyiciler, YTÜ 2010 Avkupü Kültür Başkenti Kongre Merkezindeki konserin ilk bölümünü gözleri kurdeleyle bağlı dinledi.

Görme engelli kompozitör sanatçısı Doç. Dr. Koray Sazlı, yaptığı açıklamada, projeye katkı sağlamaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, "Projenin sahibi Meryem Yalçın, bir gün bana 'Karanlıkta müzik dinlemekle, aydınlıkta müzik dinlemek arasında bir fark var mı?' diye sormuştu. Ben kendi düşüncelerimi kendisiyle paylaşmıştım ama bunun en iyi cevabını bulmak için başka kişilere de sormak gerektiğini söyleyince bu fikir ortaya çıktı." dedi.

"Müzik aslında bir dinleme işi"

Etkinliğin aynı zamanda eleştirel bir tarafı da bulunduğuna işaret eden proje başkanı Yalçın, şu yorumu yaptı:

"Müzik aslında bir dinleme işi. Günümüzde görselliğe daha çok önem veriliyor. Bu konserde insanlara sadece müzik dinlemeyi de yeniden hatırlatmak istedik. Empati duygusunu yaşadılarsa ne mutlu çünkü empati duyabilen insan aynı zamanda merhamet, şefkat ve vefa duygusuna da sahip oluyor. Bu dönemde insanların en çok ihtiyaç duyduğu şeyler olduğunu düşünerek, bunu kültürel anlamda insanlara sunduk."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Empati Konseri" düzenlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN