Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Giriş Tarihi: 1.4.2016 10:53
Victor Hugo Doğululuklar sergisi açıldı

Notre Dame de Sion Fransız Lisesinin düzenlediği, ünlü Fransız yazar 'ya ait resimlerin ve şiirlerin yer aldığı "" si İstanbullu sanatseverlerle buluştu.

Notre Dame de Sion Fransız Lisesinin düzenlediği, ünlü Fransız yazar 'ya ait resimlerin ve şiirlerin yer aldığı "" si İstanbullu sanatseverlerle buluştu.

Küratör Anne Baradel, lisenin salonunda açılan sergide yaptığı açıklamada, daha önce Türkiye ve Osmanlı hakkında yazı yazmış, resim yapmış ya da fotoğraf çekmiş Pierre Loti, Georges Simenon gibi isimler için sergiler düzenlediğini belirterek, "Doğululuklar" sergisinin de bu sergilerin devamı niteliğinde olduğunu söyledi.

Victor Hugo'nun Osmanlı topraklarını ziyaret etmediğini dile getiren Baradel, şunları kaydetti:

"İndiği en güneydeki nokta aslında . Bu yüzden çeviriyi yaparken 'Doğluluklar' kelimesini kullanmayı tercih ettik çünkü Hugo gördüğü bir şeyi tasvir etmiyor, hayal dünyasını kullanıyor çizimlerde. Yaptığı bir peyzaj çalışmasında hayal ürünü manzara var. Oryantal figürleri kullanmış, İslami mabetler de çizmiş ve aynı tabloda yan yatmış bir saksı var. O saksı muhtemelen evindeki bir saksı. Hayal gücünü harmanlayarak bir şey ortaya çıkarmış. Hiçbir zaman Doğu'yu tasvir etmek gibi bir iddia ile yapmamış resimlerini. Kendi kafasındaki Doğuluları tasvir etmiş."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Victor Hugo "Doğululuklar" sergisi açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN