li Mülteci Çocuklara ithafen: "HENY"

Çekmeköy Belediyesi’nin düzenlediği Merhamet ve Adalet temalı Uluslararası Kısa Film Yarışması için geri sayım başladı.

Giriş Tarihi: 4.4.2016 14:02 Güncelleme Tarihi: 4.4.2016 14:04

Çekmeköy Belediyesi'nin düzenlediği Merhamet ve Adalet temalı Uluslararası Kısa Film Yarışması için geri sayım başladı. Yarışmaya bugüne kadar çeşitli ülkelerden 120 film kayıt oldu. Başvurular 8 Nisan'a kadar devam edecek.
Çekmeköy Belediyesi'nin düzenlediği ve Cumhurbaşkanlığı himayelerine alınan ilk belediye projesi olan Merhamet ve Adalet temalı Uluslararası Kısa Film Yarışması, dünyanın dört bir yanından büyük ilgi görüyor. 8 Nisan 2016 tarihine kadar www.merhametveadalet.com adresinden başvuruların kabul edileceği

Suriyeli Mülteci Çocuklara ithafen: "HENY" ?

Yarışmaya başvuran filmler arasında hikayesiyle dikkat çeken bir 'Heny' li bir çocuğun yaşadıklarını anlatıyor.

5 yıldır iç savaşla boğuşan 'de 10 milyonu aşan mülteci başka ülkelere göç etmek durumunda kaldı. Bu mültecilerin 2.5 Milyonunu ise çocuklar oluşturuyor. Mülteci Kampları, metruk bölgeler ve devamlı olarak göç etmek durumunda kalmaları sebebiyle, en önemli ihtiyaçları olan eğitim hayatından mahrum olan çocuklar dünya tarafından gözardı ediliyor. İşte bu dramı gözler önüne serme çabasıyla Şanlıurfa'da öğretmen olarak görev yapan Mehmet Nişancı ve Süleyman Çoban'ın yazıp yönettiği kısa filmin hikayesi şöyle:
"Suriye'den başka bir ülkeye göç etmek durumunda kalan Heny, babası tarafından zorla okula gönderilmek istenmektedir. Yaşadığı korku ve travma sebebiyle babasının zoruyla okula giden Heny, sınıfa ilk girdiğinde öfkeyle oturduğu sırayı karalar. Öğleden önce ise okulu kullanan öğrencilerden Urfalı Bünyamin'in bu durumu farketmesiyle aralarında sıra üzerinde bir diyalog gelişir. Ne yazık ki Heny yine şehri terketmek zorunda kalacaktır. Fakat ardında Bünyamin'e bir emanet bırakacaktır."

"KANADI KIRIK KUŞ MERHAMET İSTER"

Kısa film Sezai Karakoç'un şiirinden "Kanadı kırık merhamet ister." alıntısıyla "Merhamet" vurgusu yapıyor.
Cemil Hammoud ve Şaner Karadağ'ın başrolünü paylaştığı filmde İsmail Fidanoğlu ve M. Fatih Kahvecibaşı yardımcı rolleri üstleniyor. Görüntü yönetmenliğini Mehmet Sami Epbaygün, Senaryoyu Süleyman Çoban ve Yönetmenliği Mehmet Nişancı'nın üstlendiği kısa film ekibi heyecanla yarışmayı bekliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriyeli Mülteci Çocuklara ithafen: "HENY"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN