Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cannes'da İsrail- gerginliği

Yahudi lobilerinin Cannes Film Festivali'nde yer almamasını istediği, yapım aşamasındaki filminin bir bölümü festivalde gösterildi

Giriş Tarihi: 17.5.2016 00:46 Güncelleme Tarihi: 17.5.2016 01:00
Cannes'da İsrail-Filistin gerginliği

'daki Yahudi Cemaati'nin, Cannes Film Festivali yan gösteriminde yer almamasını istediği ve yapım aşamasında olan filminin bir bölümü festivalde seyirciyle buluştu.

Nasri Hajjaj'ın "Münih: Bir Filistinli hikayesi" filminin bir kısmı, "Film Pazarı" etkinliği çerçevesinde Dubai Film Festivali ile Cannes Film Festivali'nin ortak projesi dahilinde gösterildi.

'daki Yahudilerin çatı kurumu Yahudi Kurumları Temsilciler Konseyi'nin (CRIF), filmin 1972 Münih Olimpiyat Oyunları'nda 11 İsrailli atletin Filistinli bir grup saldırgan tarafından rehin alındıktan sonra öldürülmesinden Alman güvenlik güçlerini sorumlu tuttuğunu iddia ederek filmin etkinlikte yer almasını engellemek istemişti.

Filmin de içinde bulunduğu akşam saatlerinde düzenlenen etkinliğe ünlü İngiliz Yönetmen Ken Loach da katıldı.

"?FİLMİMİN GÖSTERİLMEMESİ İÇİN HİÇBİR GEREKÇE YOK"

Gösterimden önce AA muhabirine açıklama yapan Hajjaj, "Haberleri ve tartışmaları takip ediyorum. Bana göre filmimin gösterilmemesi için hiçbir gerekçe yok." dedi.

Etkinlikte henüz yapım aşaması devam eden üç film daha tanıtıldı.

CRIF'nin internet sitesinde yer alan bilgiye göre, CRIF Başkanı Roger Cukierman, Cannes Film Festivali Başkanı Pierre Lescure ve Fransa Kültür Bakanı Audrey Azoulay'a bu konuda mektup yazmıştı.

Filmin Cannes Film Festivali'nde gösterilmesinden endişe duyduğunu ifade eden Cukierman, filmin İsraillileri rehin alan Filistinlileri özgürlük savaşçıları olarak sunduğunu belirtmişti.

Filmde Alman polisinin suçlandığını öne süren Cukierman, filmin gösterilmesinin "skandal" olacağını savunmuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cannes'da İsrail-Filistin gerginliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN