Buruk

Bu yıl 5’incisi düzenlenen Türk Film Festivali’nin galası, Atatürk Havalimanı’ndaki terör saldırıları nedeniyle buruk bir atmosferde gerçekleştirildi

Giriş Tarihi: 2.7.2016
Buruk açılış
Türk sinemasını İtalyan seyircisiyle buluşturan Türk Film Festivali'nin ı, önceki akşam ünlü Borghese Bahçeleri'ndeki Casa del Cinema'da (Sinema Evi) yapıldı. İtalya'da yaşayan Yönetmen-Senarist Ferzan Özpetek'in Onursal Başkanı olduğu festival, başrollerinde Meryem Uzerli, Ozan Güven, Bora Akkaş ve Belçim Bilgin'in yer aldığı Ozan Açıktan'ın "Annemin Yarası" filmi ile perdelerini açtı. SRP tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkıları ve Başbakanlık Tanıtma Fonu'nun desteği ile Türkiye'nin Roma Büyükelçiliği'nin işbirliğinde 2011'den bu yana düzenlenerek gelenekselleşen festival, bu yıl sade bir törenle başladı.

SAYGI DURUŞU YAPILDI
Oyuncu Melike İpek Yalova'nın İtalyanca sunduğu gecede, Atatürk Havalimanı'ndaki saldırılar nedeniyle öncelikle bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Bir konuşma yapan Ferzan Özpetek, festivalin Başkanı Serap Engin'le 5 yıldır bu etkinliği düzenlediğini hatırlatarak, "Ancak İstanbul'daki korkunç saldırı yaşandığında bu festivali hiç yapmamayı düşündük. Sonra, bize hiçbir şey yaptırmamak isteyen bu barbarlara karşı diz çökmemek için yapmaya karar verdik. Buraya gelmesi gereken Türk oyuncular ve yönetmenlerle konuştuk ve daha sade bir açılış yapmaya karar verdik" ifadelerini kullandı.

YARIN SONA ERECEK
Casa Del Cinema Direktörü Giorgio Gosetti de, Türk filmlerini İtalyan seyirciyle buluşturmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Sinemaseverlerin yoğun ilgi gösterdiği açılış gecesine, geçen yıl Venedik Film Festivali'nden "Jüri Özel Ödülü" ile dönen "Abluka" filminin yönetmeni Emin Alper, oyuncu Deniz Çakır, "Annemin Yarası" filminin yapımcısı Zümrüt Arol Bekçe de katıldı. Yarın sona erecek festivalde, Muhsin Bey, Kalandar Soğuğu, Sarmaşık, Ali Baba ve Yedi Cüceler, Abluka Sivas ile Baskın: Karabasan filmleri gösterilecek.

'BARBARLIĞA KÜLTÜR VE SANATLA CEVAP VERECEĞİZ'
Roma Büyükelçisi Aydın Adnan Sezgin, festivalin sade bir törenle açıldığını dile getirdi. Bu festivalin bir gelenek haline geldiğini ve Türkiye-İtalya kültürel ilişkileri zemininde çok önemli yer edindiğini de söyleyen Büyükelçi Sezgin, "Bunun aynı zamanda bir şölen, bayram havası vardı. Tabii o bayramı kutlayamıyoruz. Ama bu önemli kültürel faaliyeti İstanbul'da gerçekleştirilen barbarlığa bu yönde bir cevap anlamında gerçekleştireceğiz. Bu barbarlığa kültür ve sanat vasıtasıyla cevap
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Buruk açılış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN