Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kibele’ye ziyaretçi ı

Tarihi Kurul Kalesi’nde yapılan kazılarda geçen hafta bulunan 2 bin 100 yıllık “ana tanrıça Kibele” ini 10 bin kişinin ziyaret ettiği bildirildi

Giriş Tarihi: 16.9.2016
Kibele’ye ziyaretçi akını
Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt başkanlığında, 25 arkeolog tarafından kazı çalışmalarının sürdürüldüğü Kurul Kalesi'nde geçen hafta yaklaşık 200 kilogram ağırlığında ve 110 santim boyunda, tahtında oturan ana tanrıça Kibele i bulundu. Kalede 2 bin 100 yıllık olduğu tahmin edilen heykelin bulunduğunu öğrenen binlerce kişi, eseri daha ydan görebilmek için kazı alanına geldi. Ordu kent merkezine yaklaşık 13 kilometre mesafedeki Bayadı Mahallesi'ne araçlarıyla gelenler, 300 basamaklı merdiveni çıkarak heykeli yerinde görme fırsatı buldu. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, bir hafta içerisinde yaklaşık 10 bin kişinin Kurul Kalesi'ni ziyaret ederek heykeli gördüğünü belirtti. Yılmaz, şöyle dedi: "Hemşerilerimiz, Kibele heykeli ve Kurul'u görmek için o günden sonra Kurul'a adeta akın ettiler. 5 günde ziyaretçi sayısının 10 bine ulaştığını öğrendik ve mutlu olduk. Önceki yıllarda Kurul Kalesi'ndeki arkeolojik kazılar için sadece 50 bin lira ödenek ayrılırken, bu yıl Büyükşehir olarak 1 milyon lira ödenek ayırmıştık. Çalışmaların meyvesini vermesi bizleri de mutlu etti. Kurul Kalesi Karadeniz'in en önemli turizm merkezlerinden birisi olacak. İnşallah bizler de her türlü desteği vermeye devam edeceğiz."

YERİNDE BULUNAN İLK MERMER HEYKEL
Heykelin Türkiye'de yerinde bulunan ilk mermer heykel olduğuna da dikkat çeken Prof. Süleyman Şenyurt, "Bu çok nadir bir durumdur. Araştırmalarımıza göre bu heykel Kurul Kalesi'ni istila eden Romalı askerlerin işgali sırasında giriş kapısındaki duvarların yıkılmasıyla yerinde kalmış. Heykelin 6. Mithriadat dönemine ve Helenistik Pontus Krallığı'na ait bir heykel olduğunu düşünüyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kibele’ye ziyaretçi akını
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN