Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bursa'da hasat zamanı

Giriş Tarihi: 4.1.2013

Bursa'da bu yıl yatırımlar birbiri ardına hizmete girecek. Stadyum, Bursaray Kestel etabı, T1 Tramvay Hattı, Teleferik, Bilim ve Teknoloji Merkezi, Büyükşehir Belediyesi yeni Binası gibi yatırımlar 2013'te açılacak

Bursa'da son dönemde yapılan ve Türkiye gündemine damga vuran yatırımlar 2013 yılında birer birer hizmete girecek. 2012 yılında kentte toplam 616 milyon 296 bin TL'lik yatırım yapılırken, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 2013 yılında da yatırımlara hız kesmeden devam edeceklerini söyledi. ursa'da 'ulaşılabilir şehir' hedefiyle 2012 yılında yatırım bütçesinin yüzde 70'ine yakınını ulaşıma aktardıklarını belirten Altepe "BursaRay Görükle Hattı'nda ihalenin geçmiş dönem yapılmış olmasına rağmen, proje değişikliğine gitmeyi başardık. Bu değişiklikle Görükle hattının yanında Emek hattını da Bursa'ya kazandırmış olduk. 'Yol medeniyettir' ilkesinden hareketle bu güne kadar genişletilen ve yeni açılan yol uzunluğu 372 kilometreye ulaştı" dedi.

10 AYDA BİTECEK

Heykel - Garaj (T1) tramvay hattı olarak bilinen şehiriçi ring hattında da çalışmalar başladı. 6.5 km uzunluğundaki güzergahta 13 durağın bulunacağı hat, tramvay keyfini Bursa'nın merkezine taşıyacak. Stadyum, İnönü ve Altıparmak caddelerinde gerçekleştirilen çalışmaların ardından Stadyum Caddesi-Altıparmak Caddesi-Atatürk Caddesi- Heykel-İnönü Caddesi-Kıbrıs Şehitleri Caddesi-Kent Meydanı- Darmstad Caddesi güzergahını kapsayan şehir içi ring hattının 10 ayda bitirilmesi hedefleniyor. Tramvay hattını kentin her köşesine ulaştırmayı amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, şehir içi ring hattına ilerleyen zamanda 7 yeni hat daha ekleyecek. Bu sayede Pınarbaşı İpekçilik, Yıldırım, Terminal, Nilüfer, Çekirge, Beşevler ve Küçükbalıklı hatları da vatandaşları kent merkezine tramvayla ulaştırabilecek.

İLKE İMZA ATACAK
Türkiye'nin ilk Arkeoloji Parkı da Büyükşehir Belediyesi'nin öncülüğünde Bursa'da kuruluyor. Akçalar'da Aktopraklık Mevkii'nde bilimsel kazıların yapıldığı bölge, açık hava müzesine dönüşüyor. Sürdürülen kazılar tarih öncesinin izlerini geleceğe taşıyacak.

EN UZUN TELEFERİK HATTI
Bursa'da Teferrüç istasyonundan Oteller Bölgesi'ne 22 dakikada ulaşacak olan ve 8.84 kilometreyle dünyanın en uzun hatlı teleferiği olma özelliği taşıyan yeni teleferikte inşaat çalışması hız kazandı. 175 gondol tipi kabinle, bekleme derdi de sona erecek.

EN MODERN STADYUM
Bursa'ya kazandırılan UEFA standartlarındaki, 45 bin kişi kapasiteli stadyumun 2013 yılının ortalarında hizmete açılması amaçlanıyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan yeni stadyum, yaklaşık 180 bin metrekarelik inşaat alanıyla bu dönem hayata geçirilen en büyük tesis olma özelliği taşıyor. Stadyumun kentin en prestijli anıtsal yapılarından biri olacağını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, stadyumun UEFA'nın en son kriterlerine uygun olarak yapıldığını ve her türlü uluslararası organizasyona ev sahipliği yapacak donanımda olduğunu belirtti. Yeni stadyumla Bursaspor'un kalıcı gelirlerinin de artması hedefleniyor. 8 bloktan oluşuyor. Stadyumda 207 engelli koltuğu buluyor. Bölgede 96 bin 151 metrekare otopark alanı oluşturuluyor.

TRAFİK NEFES ALACAK
Hafif raylı sistemi Bursa'nın doğusuna uzatacak olan BursaRay Gürsu - Kestel hattında da çalışmalar hızla sürüyor. Mimar Sinan - Orhangazi Üniversitesi, Hacivat, Şirinevler, Otosansit, Değirmenönü - Cumalıkızık, Gürsu ve Kestel adlı 7 istasyondan oluşan 8 kilometrelik Kestel etabında çalışmalar devam ediyor. Seferler yaz aylarında başlayacak.

DENİZ ULAŞIMI BAŞLIYOR
Büyükşehir Belediyesi, Bursa-İstanbul arasında ulaşımı sağlayacak olan Bursa Deniz Otobüsleri İşletmeleri'ni (BUDO) kurdu. Büyükşehir Belediyesi'nin ulaşım şirketi BURULAŞ yönetiminde faaliyet gösterecek deniz otobüsleriyle ilgili adımlar da atıldı. Öte yandan Büyükşehir Belediyesi ulaşım yatırımlarına deniz uçağı seferlerini de ekliyor. Gemlik ilçesi ile İstanbul arasında deniz uçağı seferleri başlayacak, Bursalı işadamları 20 dakikada İstanbul'da olacak. Projeyle 19 kişilik deniz uçaklarının Haliç'ten kalkıp, Gemlik Dörtyol Mevkii'ne inmesi sağlanacak.

BİLİM MERKEZİ İLK 5'E GİRECEK
Başkan Altepe Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi'nin (BTM) yaz aylarında tamamlanacak yeni yerleşkesiyle dünyanın ilk 5'i arasına gireceğini açıkladı. 12 bin metrekare alan üzerine inşa edilen merkez, 3 bin 400 metrekarelik deney düzeneği alanıyla hizmet verecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa'da hasat zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN