Üniversite ve emniyet jeotermalle ısınacak

Giriş Tarihi: 4.1.2013
Bursa'da Valilik ve İl Özel İdaresi tarafından ortaklaşa kurulan Jeotermal A.Ş. tarafından Kültüpark'ta çıkartılan termal su, 12 otelin ardından imzalanan protokolle Uludağ Üniversitesi ve Emniyet Müdürlüğü Rehabilitasyon Merkezleri'ne de verilmeye başlandı. Bursa Valisi Şehabettin Harput, bugüne kadar özel sektör ile işbirliği yürüterek otellere sıcak su verdiklerini, şimdide iki kamu kuruluşunu sıcak su ile buluşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Termal turizm alanında başlatılan faaliyetler çerçevesinde 2009'da Kültürpark civarında 641 metre derinlikte 88,5 derece sıcaklıkta, saniyede 300 litre debili su kaynağına ulaşan Bursa Valiliği, çıkarılan termal suyu bölgede bulunan 12 otele ve sağlık merkezlerine ulaştırdı.

ÖNCÜ TESİS OLACAK
Protokol imza töreninde konuşan Bursa Valisi Şahabettin Harput, çıkarılan termal suyun şu ana kadar il merkezinde bin 800 metrelik boru hattı döşenerek yaklaşık 7 bin yatak kapasiteli tesislere ulaştırıldığını söyledi. Otellerin sıcak suyu kullanmaya başladığını kaydeden Harput, iki kamu kuruluşu ile imzalanan protokolle sıcak suyun kamu tarafından da kullanılacağını kaydetti.

KAPASİTESİ ARTTI

Uludağ Üniversitesi adına protokolü imzalayan Rektör Prof. Dr. Kamil Dilek de, alınacak termal suyun 25 yatan hastanın yanı sıra günde 80- 100 civarında ayakta fizik tedavi görenlerin sağlık hizmetlerinde kullanılacağını belirterek, termal su sayesinde yatak kapasitesini arttırma imkanına da kavuştuklarını vurguladı. Bursa Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya da, termal suyun sadece Bursa'daki emniyet mensuplarının değil, tüm Türkiye'de görevli personelin tedavisinde kullanılacağını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üniversite ve emniyet jeotermalle ısınacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN