Bursa'nın hedefi 200 milyar dolar

Avrupa'da kullanılan hızlı tren parçalarının Bursa'da üretilmesi için anlaşma yaptıklarını belirten Başkan Altepe, raylı sistem piyasasındaki 1 trilyon dolarlık pazarın yüzde 20'sine göz diktiklerini söyledi

Giriş Tarihi: 6.1.2013
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa'nın raylı sistem araçları konusunda bir merkez haline geldiğini belirterek, Avrupa'da kullanılan hızlı trenlerin yürür takımları, ana esas kısımları, bujileri ve alt kısmının en önemli parçalarının Bursa'da üretileceğini, bunun için gerekli anlaşmaların yapıldığını söyledi. İlk etapta İtalya ve Polonya'daki hızlı trenlerin imalatlarının Bursa'da yapılacağını belirten Altepe "Bu ülkelerin ardından Hollanda'nın Amsterdam kentindeki tüm hızlı trenlerin alt yapısının en önemli parçaları burada üretilmiş olacak" dedi. Türkiye'nin ilk yerli tramvay üretimini tamamladıklarını belirten Altepe, Bursa'da dünya çapında ürünlerin yapılabileceği potansiyelin bulunduğunu ifade etti. Altepe şöyle devam etti: "Bursa'ya son alınan raylı sistem araçlarından sadece bir tanesine 8 milyon lira, 4'lü bir katara ise 32 milyon lira ödedik. Bu paraların tamamı yurt dışına gidiyor. Biz bunu üretip, bütün dünyaya satabiliriz dedik. Türkiye ve Bursa bunu başarır dedik. Saç kesme ve bükme makineleri üreten bir firmamızda işin başına danışmanım Taha Aydın geçti ve 2 yılda numune aracı, 3 yılın sonunda da dünya standartlarına uygun, akreditasyon kuruluşlarının yaptığı testlerden geçen aracı üretmeyi başardık. Artık yerli tramvay üretiliyor. Bunun yanında hızlı tren parçaları da üretilecek. İstenilmesi durumunda uçak da yapılabilir.

1 TRİLYON DOLARLIK PAZAR
Üretimi
tamamlanan ilk yerli tramvay 'İpekböceği'nin dünya caddelerinde yürüyebilecek bir araç olduğunu vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, "Ürettiğimiz araçlar Almanya ve Paris caddelerinde de gidebilir. Tramvay üretiminin yanı sıra metro vagonlarının üretimine de Bursa'da başladı. Yola çıkarken hedefimiz dünya piyasasıyla ilgili, dünyada kullanılacak üretimler yapmaktı. Bunun en üst noktası olan hızlı trenle ilgili de üretimlere başlıyoruz" diye konuştu. Dünyada raylı sistem araçları piyasasında 1 trilyon dolarlık bir pazar olduğunu ifade eden Altepe "Yani sipariş bekleyen, en geç 15 yıl içerisinde yapılması gereken bir pazar bu. Neden bunun yüzde 20'sini biz almayalım dedik ve şimdi bu gerçekleşmeye başladı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa'nın hedefi 200 milyar dolar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN