Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'10 aydır çivi çakamadık'

Giriş Tarihi: 10.1.2013

Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe, Uludağ'daki yatırımların Büyükşehir eliyle yapılması için attıkları adımların engellere takıldığını belirterek "Planlar durdurulduğu için 10 aydır hiçbir şey yapılamadı" dedi

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Uludağ'ın hizmet ve yatırımların üretilmesi anlamında Büyükşehir Belediyesi'ne bağlanması gerektiğini söyledi. Altının değerini sarrafın bileceğini, Uludağ'ın değerini de kendilerinin bildiğini kaydeden Başkan Altepe "Uludağ gerçekten kapasitesi olan bir yer. Yılda 11.5 metre kar alabilen, 30'un üzerinde tesise sahip olan bir yer. Bugün Türkiye'deki kayak merkezlerini toplasanız, imkanlar açısından bir Uludağ etmiyor" diye konuştu. Altepe en doğru yönetimin yerinden yönetim olduğunu ifade ederek "Onun için işe talip olduk ve buradaki yatırımları gerçekleştirmek için yola çıktık. Bursa'yla entegre olarak Uludağ'ın potansiyeli istenilen seviyelere gelebilir. Buraya 1 yatırır 10 alırsınız. Erzurum'a yapılan 700 milyon TL'lik yatırımın onda biri Uludağ'a yapılsa, inanın Bursa da Türkiye de bundan çok büyük kazançlar sağlar" görüşünü dile getirdi.

'PROSEDÜRLERE TAKILDIK'
Uludağ'daki alt ve üst yapı yatırımlarının Büyükşehir eliyle yapılması noktasında attıkları adımlarda hem prosedürlere takıldıklarını, hem de bazı sivil toplum örgütlerinin engellemeleriyle karşılaştıklarını belirten Başkan Altepe, planlar durdurulduğu için 10 aydır hiçbir şey yapılamadığını ifade etti. Karşılaşılan engellerin ardından yeniden planlar oluşturulduğunu ve revize edilen çalışmaların onaylandığını söyleyen Başkan Altepe şöyle konuştu: "Bakanlığa Uludağ'la ilgili gerekli başvurularımızı yaptık ama geçen yılı kaybettik. Oysa Uludağ'a otopark gibi, günübirlik gelenler için alt yapı oluşturulması gibi acil yapılması gereken yatırımlar var. Eğer engellemelerle karşılaşmasaydık, yetki tamamıyla bize verilseydi, olayı takip eder ve çok kısa sürede sonuçlandırırdık. Şimdi iş önümüzdeki yaz ve kış aylarına kaldı. İnşallah ciddi bir engellemeyle karşılaşmadan sonuca ulaşacağız." Uludağ'la ilgili yetkilerin Büyükşehir Belediyesi'ne devredilmesi olayının 'işe bütünüyle sahip çıkmak' amacını taşıdığını vurgulayan Başkan Altepe "Uludağ sonuçta Bursa'nın bir mahallesi konumunda. Büyükşehir'e bağlanırsa, nasıl merkezdeki mahallelerin tüm eksikliklerini gideriyorsak, Uludağ'da da ihtiyaç duyulan tüm hizmetler ivedilikle yapılacak" dedi.

'PES ETMEYECEĞİZ'
Altepe "Uludağ'ın ihtiyaç duyduğu yatırımların yapılması noktasında Büyükşehir Belediyesi gerçekten büyük bir imkan. Hem kendi bütçemiz hem de sahip olduğumuz şirketler vasıtasıyla istediğimiz hizmet ve yatırımları üretebiliyoruz. Devletin böyle bir imkanı yok" diye konuştu. Altepe "Merkezi idare tarafından burada yapılması gereken, plan yapıp yetkiyi devretmek ve denetlemek. Eğer bunlar yapılsaydı, belki de tüm çalışmalar şimdiye kadar bitecekti" görüşünü dile getirdi. Büyükşehir Belediyesi olarak engellerle karşılaşmalarına rağmen durmadıklarını, alt yapıyla ilgili çalışmalara başladıklarını ve hızla yol aldıklarını anlatan Başkan Altepe, 8-10 yıl sonrasına planlanan uluslararası etkinlikleri almak için şimdiden başvuruda bulunduklarını ifade etti. Altepe "Uludağ'ı geleceğe iyi hazırlarsak, sadece kış değil yaz etkinlikleri için de planlarsak, uluslararası birçok organizasyonu buraya çekerek şehrimize çok ciddi katkılar sağlayabiliriz" dedi.

'Yetki karmaşası olmaz'
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise yetki karmaşası konusunda "Yetkinin tek bir yerde olması bence çok güzel olur. Bazı hizmetlerin orman bakanlığı tarafından yapılması, bazı hizmetlerin de büyükşehir belediyemiz tarafından yapılması konusunda mutabakata vardık" dedi. Uludağ'ın son durumunu Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile paylaştığını açıklayan Bursa Valisi Şahabettin Harput da "Uludağ'da uluslararası organizasyonlar gerçekleştirmek istiyoruz. Dünya organizasyonları benim hedefim. Bunun mücadelesini veriyoruz. Uludağ'da yetki karmaşası olmaz" görüşünü dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'10 aydır çivi çakamadık'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN