118. torununa ömrü yetmedi

Giriş Tarihi: 10.1.2013

Bursa'da yaşayan 104 yaşındaki Ayşe Aydın, 118'inci torununu kucağına almaya hazırlanırken yaşamını yitirdi. Ayşe nine ölümünden kısa süre önce SABAH Bursa'ya hayatını anlatmıştı

Bundan tam 104 yıl önce 1908'de dünyaya gelen Ayşe Aydın'ın uzun hayat hikayesi Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı Yamanlı köyünde 6 kardeşin en büyüğü olarak dünyaya gelmesiyle başlamış. Dünyaya fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Ayşe Nine, hiç okuyamadı. Henüz küçük yaşlarda ailesiyle birlikte tarlalarda çalışan ve ailesine ekonomik anlamda yardımcı olan Ayşe Nine, 14 yaşında gönlünü Karacabey ilçesi Bakır köyünden Mustafa Aydın'a kaptırınca o köye gelin gitti.

6 KIZ ÇOCUĞU BÜYÜTTÜ

Eşi ile birlikte uzun süre çiftçilik yaptıklarını söyleyen Aydın yaşadıklarını şöyle anlattı: "Köyün zenginlerinin tarlalarına imece usulü çalışmaya gidiyorduk. 16 yaşımdayken ilk çocuğumu tarlada çalışırken dünyaya getirdim. O zamanlar şimdiki gençlerin yaptığı gibi hamilelik dönemini yatarak dinlenerek geçirmek yoktu. 12 çocuğum oldu çocuklarımın çoğunu tarlada çalışırken doğurdum ama 6 erkek çocuğum öldü. 6 kız çocuğum yaşıyor. En büyük kızım 77, en küçük kızım ise 61 yaşında"dedi. Günden güne genişleyen bir aileye sahip olan 104 yaşındaki Ayşe Aydın, ilk torununu 34 yaşında iken kucağına almış. O günleri hatırlarken gözleri dolan Ayşe nine şunları söyledi: "Benim ilk torunlarım, torununun torununu gördü. Hepsinin isimlerini hatırlayamıyorum ama bu kadar kalabalık bir aileye sahip olmaktan dolayı çok mutluyum. İstanbul, İzmir, Eskişehir, Adapazarı, Salihli gibi Türkiye'nin dört bir yanında torunlarım var keşke hepimiz aynı şehirde yaşasaydık sık sık bir araya gelirdik." 117'nci torunu olan 8 aylık Ömer Yiğit'i bir an olsun kucağından bırakmayan Ayşe Aydın 118'inci torununu göremeye ömrü yetmedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
118. torununa ömrü yetmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN