Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Otomotiv yine engel tanımadı

Otomotiv endüstrisi 2012'de 19 milyar dolarlık dış satışla 7'nci kez ihracat şampiyonu oldu. Sektör, 2013'te de en az 20 milyar dolarlık ihracatla şampiyonluğu hedefliyor

Giriş Tarihi: 10.1.2013
Otomotiv endüstrisi AB'deki krizden parite dezavantajına kadar yaşanan birtakım sorunlara rağmen tüm engelleri aşarak sektörel bazda ihracatta 7'inci kez şampiyonluk ipini göğüsledi. 2012 yılında 19 milyar dolarlık dış satışa imza atan otomotiv endüstrisi gözünü 8'inci şampiyonluğa dikti. OİB Başkanı Orhan Sabuncu, "2013 yılında 20 milyar doların üzerinde ihracat ile 8. sektörel ihracat şampiyonluğuna ulaşmayı hedefliyoruz" dedi. Aralık ayında binek otomobiller dışındaki ana ihraç kalemlerinde düşüş yaşandığına dikkat çeken OİB Başkanı Orhan Sabuncu, bu ayda en çok dış satış yapılan ülkelerden Almanya ve İtalya'ya yönelik gerilemelerin olumsuzluğa neden olduğunu kaydetti. "Yıllık bazda ise başlıca pazarımız konumunda bulunan AB ülkelerine yönelik ihracatımız yüzde 11 daraldı. AB ülkelerinin otomotiv ihracatımızdaki payı da yüzde 72'den yüzde 68'e düştü" diyen Sabuncu sözlerini şöyle sürdürdü: "2012 yılında kur farkından dolayı yaklaşık 1.2 milyar dolarlık ihracat kaybı yaşandı. Euro-Dolar paritesi 2011 seviyelerinde seyretse, 2012 için konulan 20 milyar dolarlık ihracat rakamına rahatlıkla ulaşılmış olacaktı. Tüm bu olumsuzluklara rağmen otomotiv endüstrimiz sektörler bazında üst üste 7. ihracat şampiyonluğuna ulaşmıştır. 2013 yılında da 20 milyar dolar dış satış ile 8. sektörel ihracat şampiyonluğuna ulaşmayı hedefliyoruz."

BİNEKTE ARTIŞ VAR

OİB'in raporuna göre geçtiğimiz ay binek otomobil ürün grubunda ihracatta artış yaşanırken, diğer ürün gruplarında gerileme meydana geldi. Buna göre otomotiv yan sanayiinde aralık ayında yüzde 8 azalmayla 624 milyon dolarlık ihracata imza atıldı. Binek otomobil ürün grubunda yüzde 3 yükselişle 560 milyon, eşya taşımaya mahsus ticari araçlarda yüzde 2 gerilemeyle 331 milyon dolar ihracata imza atıldı. Otobüs minibüs ve midibüs ürün grubunda yüzde 18 gerilemeyle 93 milyon, diğer başlığı altındaki ürünlerde ise yüzde 47 daralmayla 30 milyon dolarlık dış satış gerçekleşti. 2012 yılında yan sanayi yüzde bir artışla 8 milyar 263 milyon dolar ihracata imza attı. Binek otomobillerde yüzde 7 azalış ve 6 milyar 75 milyon dolar, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda yüzde 16 daralmayla 3 milyar 363 milyon dolar, otobüs minibüs ve midibüs ürün grubunda ise yüzde 5 gerilemeyle bir milyar 31 milyon dolarlık dış satışa imza atıldı. Diğer başlığı altındaki ürünlerde de yüzde 7 yükselişle 331 milyon dolarlık ihracat yapıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otomotiv yine engel tanımadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN