Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bursa, organ bağışında Türkiye birincisi oldu

Geçtiğimiz yıllarda organ bağışında Antalya ile Türkiye birinciliğini paylaşan Bursa, 2012'de tüm illeri geride bırakıp en çok organ bağışının yapıldığı kent oldu

Giriş Tarihi: 13.1.2013
Bir milyon nüfus başına düşen kadavra sayısı 4.6 ile Türkiye'de dördüncü sırada yer alan Bursa, 2012 yılında Sağlık Müdürlüğü ve Bölge Koordinasyon Merkezi'nin çalışmaları sonucunda birinciliğe yükseldi. Aralık ayına kadar Antalya bölgesi ile ilk sırayı paylaşan Bursa, yıl sonu itibariyle bir milyon nüfus başına düşen kadavra sayısında 8.8'e yükselerek Türkiye birincisi oldu.

DEV KAMPANYA

Bursa İl Sağlık Müdürü Özcan Akan organ bağışını bir yılda ikiye katlama başarısının sırlarını SABAH BURSA'ya anlattı. Türkiye'de organ bağışı sayısının yetersiz olduğunu belirterek söze başlayan Akan "Yardımlaşma ve dayanışmaya önem veren ve 'Bir kişinin hayatını kurtaranın tüm insanların hayatını kurtarmış gibi sevap kazanacağına' inanan halkımıza, organ naklinin gerekliliğini anlatmamız gerekiyor" diye konuştu. Bursa'da son yıllarda özellikle organ bağışının arttırılmasına yönelik çalışmalara ağırlık verdiklerini dile getiren Akan, yapılan çalışmalar hakkında şunları söyledi: "Bu amaçla basın ve medya kuruluşlarımızı, sivil toplum örgütlerimizi, yerel yönetimlerimizi ve sanayi kuruluşlarımızı da seferber ederek bilgilendirme kampanyaları düzenledik. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın Meclis Toplantısı'nda söz alınarak, ilimizdeki sanayi kuruluşlarında çalışanlara yönelik olarak yürütülecek organ bağışı çalışmalarına destek istenmiştir. İlimizdeki siyasi partilerin teşkilatlarının toplantılarında organ bağışı ile ilgili bilgilendirme yapılmış, bağış standları açılmıştır. Memur sendikalarımız kampanyaya destek vermiş, üyelerini organ bağış kartı doldurmaya çağırmıştır. İlimizde faaliyet gösteren hemşeri derneklerinin toplantılarında standlar açılmış, bilgilendirme sunumları düzenlenmiştir." Akan bir milyon nüfus başına düşen kadavra verici sayısının 2011 yılında Avrupa ülkelerinde ortalama 25-35 arasında iken, Türkiye'de sadece 4.5 olduğunu da sözlerine ekledi. Akan "Bursa bölgesine bakacak olursak 2011 yılında 4.6 ile Antalya, İzmir ve Ankara'nın ardından 4'üncü sırada bulunan bölgemiz, 2012 yılında organlarıyla hayat kurtaran 44 kişi ile bu oranı 8.8'e yükselterek birinci sıraya yerleşti" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa, organ bağışında Türkiye birincisi oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN