Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocukları mutlu eden oyuncak değil, sevgi

Giriş Tarihi: 13.1.2013

Bursa'nın köklü okul öncesi eğitim kurumlarından Yiğitalp Anaokulu'nun müdürü Arda Çelik "Hediye ve oyuncak çocuğa anlık mutluluk verir, yarattığı boşluk ise büyüktür oysa sevgi kalıcı" diyor

Avukat Meral ve Cem Gönen çifti, ilk çocuklarının okul öncesi eğitimi sırasında yaşadığı kötü tecrübelerden bir anaokulu projesi çıkardı. Gönen ailesinin anaokulu eğitiminin nasıl ve nerede verilmesi gerektiğini göstermek amacıyla kurdukları Yiğitalp Anaokulu büyük bir adım atarak ilkokul bölümünü de kurmaya hazırlanıyor. Yiğitalp Anaokulu'nun müdürü Arda Çelik ile yaptığımız söyleşi anne babalara doğru iletişim konusunda ipuçları sunuyor.

Bursa'nın en eski anaokullarından birisiniz. Uzun vadeli olabilmeyi nasıl başardınız?
Tahmin edersiniz ki, başkaları için yaptığınız şeylerden çok daha özenli olur çocuklarınız için yaptığınız işler. Bu okul da ana çıkış noktası çocuklarına okul yapmak olan bir aile olduğu için kalıcılığını garantilemiş bir okul.
Velilerinizle diyaloglarınız nasıl?
Biz velilerimizle güven üzerine kurulu bir ilişki geliştiriyoruz. Tutamayacağımız sözleri vermiyoruz.
Şubeleşme ihtiyacı nerden doğdu?
Okulumuzun kalitesini isteyen ancak çok daha ekonomik koşullarda eğitim almak isteyen velilerimize ve mesafe nedeniyle bize ulaşmakta güçlük çeken velilerimize alternatifler sunmak için 2009 ve 2010'da iki şube açarak Konak ve Altınşehir'de şubele şme kararı aldık.
Bundan sonraki adımınız nedir?
Bundan sonraki adımımızı attık bile aslında. Yiğitalp Eğitim Kurumları olarak önümüzdeki eğitim öğretim döneminde ilkokul eğitimine de başlıyoruz. Sadece bir yıl için Beşevler binamızda vereceğimiz bu hizmeti 2014- 2015 eğitim öğretim yılında yeni binamızda velilerimize sunmaya devam edeceğiz.
Kendinizi hazır hissediyor musunuz ilkokul eğitimi için?
Biz kendimizi ilkokul eğitimine hazırlamak için tam 15 yıl emek verdik. İlk olarak anaokulu eğitimini içimize sindirdik, sonra şubelerimizde aynı kaliteyi yakalamak için kendimize zaman tanıdık.
Anaokulu çocuklarına verilmesi gereken en önemli şey?
Çocuklara bu dönemde verilmesi gereken en önemli kazanım, bireysel farklılıklarının farkında olmalarını ve bu farklılıklarını doğru kullanarak öne çıkmalarını öğretmek. Kendindeki farklılıkları öğretmenin yanı sıra öz saygı ve özgüven kazanması çok önemli çocukların.
Çocukları en çok hediyelerin mutlu edeceği düşünülür bu doğru mudur?
Aileler yoğun hayatları içerisinde çocuklarına yetirince zaman ayıramadıklarının farkında oldukları için açığı maddi şeylerle kapatmaya çalışıyor. Hediye, oyuncak aldıkça çocukların daha mutlu olduğunu düşünülüyor. Oysa çok yanlış bir düşünce bu. O an için çocuk mutlu oluyor fakat bu mutluluk öyle kısa sürüyor ve ardından öyle büyük bir boşluk doğuyor ki, hediyelerle kapatılır boşluklar olmuyor. Alınan hediyelerin bir nedeni olmalı. O hediye için çocuğun da bir gayret bir çaba göstermiş olması önemli.

Dikkat dağınıklığı son yıllarda yaygınlaştı
Çocuklarda en sık karşılaştığınız sorunlar nedir?
En sık karşılaştığımız sorunlar yemek sorunları ve dikkat dağınıklığı. Bunlar da bugünkü yaşam koşullarımızla çok ilintili. Her zaman bir yerlere yetişme telaşımız oluyor. Apar topar yenilen yemekler hatta çoğu zaman küçük atıştırmalarla geçiştirilen öğünler çocuklarda sofra kültürünün oturmasını engelliyor. Dikkat dağınıklığı da aynı şekilde hızlı yaşamak zorunda olmaktan, bir konuya daha az zaman ayırmak mecburiyetinin küçük yaştan itibaren bireyler üzerine yerleşmesinden kaynaklanıyor. Bu da çocukların dikkat sürelerinin kısalmasına neden oluyor.

MUTLU AİLE HAYATININ FORMÜLÜ
Yiğitalp Anaokulu Müdürü Arda Çelik, mutlu aile hayatı için iş giysilerini kapının dışında bırakıp, anne baba kıyafetlerini giymenin tek çözüm olduğunu söylüyor. Çelik, çocukların sıcak bir kucaklamaya her şeyden çok ihtiyaç duyduğunu söylüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocukları mutlu eden oyuncak değil, sevgi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN