Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Dünyaya bakılırsa kötünün iyisi olduk'

Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Orhan Gençoğlu, 2012'yi değerlendirdi. Avrupa'da yaşanan krizden Türkiye'nin de olumsuz etkilendiğini söyledi

Giriş Tarihi: 13.1.2013
Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) bünyesinde bulunan 5 ihracatçı birliğinin başkanları 2012 yılının değerlendirmesini yaparak 2013 yılından beklentilerini paylaşt. UİB'in ihracatçı birlikleri bazında kendisine ikinci sırada yer bulduğunu ifade eden Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği (UMSMİB) Başkanı Orhan Gençoğlu, toplam 197 ülkeye 20 milyar 433 milyon 642 bin 667 dolar ihracat gerçekleştirildiğini ifade ederek "UİB olarak 2013 ihracat hedefimiz 21 milyar 125 milyon dolardır" açıklamasını yaptı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Başkanı İbrahim Burkay, Uludağ Hazır giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB) Başkanı Şenol Şankaya ve Uludağ Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkanı Salih Çalı'nın katılımıyla düzenlenen toplantıda 2012 yılının ihracat rakamları açıklandı. İhracat rakamlarını paylaşan UİB Koordinatör Başkanı ve Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği (UMSMİB) Başkanı Orhan Gençoğlu, "2011 yılında 21 milyar 406 milyon 297 bin 388 dolar olan ihracatımız 2012 yılında yüzde 4,5 gerileyerek 20 milyar 433 milyon 642 bin 667 dolar olarak gerçekleşti" dedi.

'UMDUĞUMUZ GİBİ DEĞİLDİ'
Tüm dünya için çok zorlu geçen 2012'nin ilk 9 ayında Türkiye ekonomisinin yüzde 2.6 büyüdüğünü, bu oranın hedeflenen düzeyde olmasa da ülke adına genel anlamda olumlu gelişmelerin yaşandığı belirten Gençoğlu, "Dünya ekonomisinde 2009 yılıyla yoğunlaşan sıkıntılı dönem, geride bıraktığımız 2012 yılında da derin bir şekilde devam etti. ABD, krizin etkilerini üzerinden atmaya başlasa da büyük ölçüde gereken tedbirleri zamanında alamayan bazı Avrupa ülkelerinin ekonomileri sarsıldı, kredi notları düşürüldü" dedi. Türkiye'nin de 2012'de yaşanan küresel krizin etkisiyle çok zorlu bir süreç yaşadığına vurgu yapan Gençoğlu, şunları söyledi: ""Yılın ilk yarısından sonra ekonomideki yavaşlamanın ön görülenin ötesine geçeceğinin sinyallerini vermesiyle büyüme hedefi yüzde 4'ten yüzde 3,2'ye çekilince moraller bozulmuştu. Dünya ekonomisine göre kötünün iyisi olan ülkemiz, hedefleri açısından bakıldığında maalesef kazançlı bir yıl geçirememiştir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Dünyaya bakılırsa kötünün iyisi olduk'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN