Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Son uykunuz olmasın

Lodostan dolayı Türkiye'de soba zehirlenmelerinin en sık yaşandığı kentlerin başında gelen Bursa'da üzücü olayların önüne geçebilmek için büyük bir mücadele başlatıldı

Giriş Tarihi: 18.1.2013
Bursa Sağlık Müdürlüğü tarafından başlatılan mücadele kapsamında öncelikli olarak zehirlenmelerin nelerden kaynaklandığını ve hangi sonuçlar doğurduğunu ortaya koyacak detaylı bir analiz sistemi için harekete geçildi. Bu analiz sisteminin alt yapısını oluşturmaya çalıştıklarını belirten Bursa Sağlık Müdürü Özcan Akan projenin detaylarını SABAH BURSA'ya anlattı. Akan "Bursa'da her yıl çok sayıda karbon monoksit zehirlenmesi olmasına karşın, bu zehirlenmelerin nelerden kaynaklandığını ve ne gibi sonuçlar doğurduğunu ortaya koyan bir veri çalışması yok. Yapmayı düşündüğümüz analiz sistemi için bir fon oluşturma çabası içerisindeyiz. Böyle bir istatistik çıkarsa sadece Bursa'da değil bütün ülkede, yol gösterici olacaktır" dedi.

YILDIRIM PİLOT İLÇE
"Zehirlenmelerin büyük bir bölümü Bursa'nın meşhur lodosundan kaynaklanıyor" diyen Akan, zehirlenme vakalarının özellikle Yıldırım ilçesinde daha fazla göründüğünü dile getirdi. Akan şöyle devam etti: "Yıldırım'da halkın eğitim düzeyi kentin diğer bölümlerine oranla daha düşük olduğu için zehirlenmeler daha fazla yaşanıyor. Ayrıca bölgede çok fazla kaçak yapılaşma var. Yıldırım İlçesi ovaya daha yakın bir bölümde yer aldığı için hava sirkülasyonları da zehirlenmelere neden olabiliyor. Sağlık Müdürlüğü olarak kış mevsimine girdiğimizden bu yana her cuma gününde cami çıkışlarında stand kuruyoruz. Bu standlarda hem broşür dağıtıyoruz hem de halka birebir karbon monoksit zehirlenmeleri konusunda bilgiler veriyoruz. Müftülükle yaptığımız işbirliği çalışmaları ile camilerde Cuma hutbelerinde ve vaazlarda konuyu gündeme getiriyoruz." Yıldırım bölgesinde çalışan bütün minibüsler için bir afiş hazırlattıklarını belirten Akan "Bu afişleri minibüs camlarına yapıştırdık. Okullarda, Halk Eğitim Merkezleri'nde eğitimler veriyoruz. Bu çalışmalar zehirlenmelerin önüne geçme konusunda etkili oluyor" dedi. Bursa Sağlık Müdürlüğü olarak karbon monoksit zehirlenmelerini engellemek için yürüttükleri diğer çalışmalar hakkında da bilgiler veren Akan "Kamuya açık alanlarda billboardları kullanıp halka mesaj vermeye çalışıyoruz. 'Son uykunuz olmasın' yazısının bulunduğu afişleri şehrin değişik bölgelerindeki billboardlar da asılı. Kış mevsimi boyunca devamlı bu afiş billboardlarda duracak. Halkı bilgilendirmeye yönelik olarak kamu spotları var. Televizyon kanallarında gösterilmesini sağlıyoruz" diye konuştu.

BU BELİRTİLERE DİKKAT EDİN
Bursa Sağlık Müdürlüğü, Sağlık Araştırmalarından Sorumlu Müdür Yardımcısı Dr. Sibel Pasin, hafif düzeyli karbon monoksit zehirlenmelerinde belirtilerin baş ağrısı, yorgunluk hissi, mide bulantısı olduğunu belirtti. Pasin "Ciddi düzeyli karbonmonoksit zehirlenmeleri sersemlik, kusma, kas koordinasyonunun kaybolması, bilinç kaybı olur" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Son uykunuz olmasın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN