Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cildinizi herkese emanet etmeyin

Giriş Tarihi: 20.1.2013

Dermatoloji ve Cilt Sağlığı Uzmanı Doktor Mukaddes Özcan, deri hastalıklarını, tedavi yöntemlerini ve estetik müdahalelerin ayrıntılarını SABAH BURSA'ya anlattı

Doktor Mukaddes Özcan, estetik operasyonların ve kadınların en çok tercih ettiği botoks yönteminin doğru ellerde yapıldığı zaman çok doğal göründüğüne dikkat çekti. Cilt ve yüzle ilgili estetik müdahalelerde uzman kişilerin tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan Özcan, aksi takdirde kişinin yaşamının geri kalanının moral bozukluğu içinde geçtiğini, yüzünde geri dönüşü olmayan deformasyonların oluştuğunu belirtti. Özcan'dan ilk olarak cilt hastalıklarını tanımlamasını istedim.

Cilt hastalıklarını deri hastalıkları, saç hastalıkları ve tırnak hastalıkları olarak üçe ayırarak incelemek ve değerlendirmek mümkün. Ayrıca cinsel ilişki ile bulaşan hastalıkların çoğu da cilt yüzeyinde belirti veriyor. Bu yüzden uzmanlık alanımızın ismi "Deri ve Zührevi Hastalıklar."

Beslenme ne kadar önemli?
Beslenme cilt sağlığı konusunda elbette önemli ama tüm cilt hastalıklarını beslenmeye bağlamak ve beslenmeyle çözebileceğimizi düşünmek doğru bir tutum değil.

Yaşa göre şikâyetler değişiyor mu?
Gençler akneden şikâyetçi. 30 yaş ve üzerinde ciltte oluşan yaşlanma izlerini, kırışıklık ve lekeleri ortadan kaldırmamı istiyor. Benim özellikle yanaklarda kızarıklıklar yapan "Rosa hastalığı" ile ilgili çalışmalarım var. Bu konuda çok fazla sayıda hasta tedavi ediyorum. Erkek hastalar ise saç dökülmesinden şikâyetçi.

Cilde müdahale teknikleri çok hızlı mı değişti?
Aslında süreç sizin hissettiğiniz kadar hızlı ilerlemedi. İlk olarak 15 yıl önce peelinglerle ve dolgularla başladığımız işlerin ardından botoks geldi. Sonra da birbirini izleyen teknolojik cihazlar ve yöntemler sokuldu ülkeye.

Siz hangi güzellik yöntemlerini tavsiye ediyorsunuz hastalarınıza?
Ben en çok botoks ve dolguyu öneriyorum. Çünkü ortaya çıkan sonuçlar daha doğal ve kalıcı oluyor. Ancak kişinin durumuna göre cilt kalitesini artırmak için peeling, mezoterapi, PRP, radyofrekans, lazer, dermaroller gibi yöntemleri de kullanıyorum.

Botoks deyince bizim aklımıza donmuş mimikler geliyor...
Bir kişinin botoks yaptırdığını hekim olmadığınız halde anlayabiliyorsanız eğer, bilin ki yapılan uygulama yanlış bir uygulamadır. Botoks kırışıklıkları çözerken doğallığı kaybettirmez. Eğer doğru ellerde doğru biçimde uygulanmışsa... Ama doğru yapılmazsa çevremizde o şaşkın şaşkın bakan insanları görmemiz mümkün oluyor.

Etrafımız aynı tip kadınlarla doldu. Nasıl değerlendiriyorsunuz?
Dolgu uygulaması da tıpkı botoks gibi doğru ellerde uygulandığında doğallığı koruyan bir uygulamadır ama bazen hastalar bizi zorlayabiliyorlar. Örneğin dudağa bir tüp dolgu uygulaması yeterliyken, sık aralıklarla gelerek ikinci ve üçüncüyü yaptırmak isteyen hastalar oluyor. Ama biliyorum ki, ben yapmazsam o hasta gidip başka bir yerde uygulamayı yine yaptırıyor.

'ALTERNATİF TIBBA UZAĞIM'
Cilt bakımı konusunda alternatif tıbba nasıl bakıyorsunuz? Ben alternatif tıp adı altında piyasaya sunulan cilt iksirlerine pek de sıcak bakmıyorum. Her soruna iyi gelen tek bir ürün olabileceğini düşünmüyorum her şeyden önce. Bu çalışmaların ticari olduğunu düşünüyorum. Sürekli kullanılacak ve cildi çok iyi yapacak çok fazla ürün yok. Çünkü cildin altına inmek o kadar da kolay değildir. Cildin altına inmek o kadar kolay olsaydı havuzda yüzemezdik örneğin, cildimiz suyu emerdi ve şişerdik. Doktorların uyguladıkları ilaçlar kremler, tedavi yöntemleri çok uzun yıllar süren çalışmaların ardından hastaların kullanımına sunuluyor ancak alternatif tıbbın böyle bir kontrolü söz konusu değil.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cildinizi herkese emanet etmeyin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN