Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karacabey'e SÜTMATİK kuruluyor

Karacabey Süt Üreticileri Birliği, daha kaliteli ve nitelikli süt toplamak amacıyla mayıs ayına kadar 13 köye süt toplama tankı kuracak. Her biri 45 bin TL değerindeki süt tankerlerini Karacabey Belediyesi inşa edecek

Giriş Tarihi: 20.1.2013
Karacabey Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Erdem, Subaşı, Sultaniye, Karasu, Tophisar, Seyran, Yolağzı, Beylik, Akhisar, Küçükkaraağaç, Şahmelek, Ortasarıbey, Hotanlı ve Bakırköy'e süt tankerleri kurulacağını söyledi. Proje için Valilik, Kaymakamlık ve köy muhtarlıklarından onay alındığını açıklayan Erdem, her biri 45 bin TL değerindeki süt tankeri projesinin 1.5 milyon TL'lik bir yatırım olduğunu belirtti.

KÖYLÜYE BÜYÜK HİZMET

Erdem "Karacabey ilçemizde toplam süt miktarı günlük ortalama 245 bin litre civarındadır. Bu süt miktarının 155 bin litresi büyük ve orta ölçekli işletmeler tarafından kendi soğutma tanklarında hijyenik olarak toplanmaktadır. Bu oran toplam süt miktarının yüzde 63'üne denk gelmektedir. Kalan yüzde 37'lik kısmı olan 90 bin litre süt ise, merkezi toplama sistemi dediğimiz köylerde kuracağımız AB standartlarındaki süt toplama merkezlerinde toplanacak" dedi. Erdem "Projenin gerçekleştirilmesiyle bir taraftan mevcut süt üreticilerinin geliri artacak, diğer yandan da çiftçilerimiz yeniden süt üretimine yönelecekler. Buna paralel olarak da süt ürünleri üretimine dönük yeni yatırımlar yapılacaktır" diye konuştu. Erdem "Bu yatırım için bina eksikliğimiz vardı. Sıkıntımızı Belediye Başkanımız Ergün Koç'a ilettik ve kendisi binaların yapımı konusunda söz verdi" açıklamasını yaptı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karacabey'e SÜTMATİK kuruluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN