Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarifi sır olan tatlı12 çeşide ulaştı

7 yıllık Ar-Ge çalışmaları sonucu yöreye özgü üretilen 'Yalova Sütlüsü' 12 çeşidiyle büyük beğeni topluyor. Tahinli, fıstıklı, bademli ve kivili üretilen tatlının müdavimleri arasında Egemen Bağış'tan Muharrem İnce'ye kadar pek çok siyasi de var

Giriş Tarihi: 25.1.2013
Yaklaşık 7 yıl süren Ar-Ge çalışmaları sonucu yöreye özgü üretilen ve tarifi sır gibi saklanan 'Yalova Sütlüsü', 12 çeşidiyle gözde tatlı haline geldi. Yalova Sütlüsü'nü Türk mutfağına kazandıran baklavacı Ömer Koyuncu, bu tatlının, kenti yerel ve ulusal anlamda temsil edecek özel bir ürün olduğunu söyledi. Tatlıyı Türk mutfağına kazandırdığı için mutlu olduğunu vurgulayan Koyuncu "Yalova'da 1992'den bu yana baklavacılık yapıyoruz. Kentimizin de diğer iller gibi kendine özgü bir ürününün olmasını istedik. 7 yıllık Ar-Ge çalışması sonucu Yalova Sütlüsü'nü Türk mutfağına kazandırdık. Aradan geçen 2 yılda büyük beğeni topladı ve bunun sonucunda 2010'da Türkiye Patent Enstitüsü'nden patent aldık. Çalışmalarımızda halkın taleplerini de göz önünde bulundurduk" diye konuştu.

KENT DIŞINDA TANITILDI

Tatlıyı başta Ankara olmak üzere gibi şehir dışında düzenlenen bazı etkinliklerde tanıtma imkanı bulduklarını anlatan Koyuncu, sütlü tatlının sadece Yalovalıların değil tadına bakan herkesin beğenisini kazandığını ifade etti. Talep arttıkça tatlının yeni çeşitlerini üretme yoluna gittiklerini anlatan Koyuncu, şunları söyledi: "Tahinli, fıstıklı, bademli, fındıklı, çikolatalı, damla sakızlı, Hindistan cevizli ve muzlu gibi 12 çeşidini yaptık. Her biri ayrı talep görüyor. Bu çeşitleri üreterek, farklı damak tatlarına da hitap etmeye çalışıyoruz. Başardık diyebiliriz. Tamamen doğal olan bu ürünümüz, süt, un, şeker, badem, fıstık, ceviz ve meyvelerden oluşuyor. Katkı maddesi kullanmıyoruz."

ANKARA'YA DA GÖTÜRÜYORLAR

Yalova Sütlüsü'nün siyasilerin beğenisini kazandığını da anlatan Koyuncu, özellikle CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce ve AK Parti İstanbul Milletvekili Egemen Bağış'ın tatlıyı çok beğendiğini ifade etti. Koyuncu "Bir süre önce Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Yalova'ya geldiğinde Yalova Sütlüsü'nden tattı. Bakanımız, lezzetini çok beğendi. Milletvekillerimiz Muharrem İnce ve Temel Coşkun da Ankara'ya giderken buradan Yalova Sütlüsü alıp götürüyorlar. Bize, götürdükleri kişilerin de tatlıyı çok beğendiklerini söylediler. Buradaki bürokratların tamamı Ankara'da görüşmeleri olduğu zaman mutlaka bu tatlıyı götürüyorlar. Yalova Sütlüsü bu vesile ile Ankara'da da çok tanınıyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarifi sır olan tatlı12 çeşide ulaştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN