Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sebze ve meyve üreticisine karantina darbesi

Giriş Tarihi: 27.1.2013

UYMSİB Başkanı Salih Çalı, Türkiye'ye uygulanan karantinanın engele dönüştüğünü ve ticareti zora soktuğunu söyledi. Karantinaya ilişkin sorunlar, özellikle Bulgaristan sınırında yoğun yaşanıyor

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkanı Salih Çalı, Avrupa Birliği ülkelerinin ardından Rusya Federasyonu, Romanya, Bulgaristan, Ukrayna gibi ülkelerin de 'karantina' uygulama kararı almasının yaş sebze meyve ihracatına engel oluşturmaya başladığını söyledi. Her ülkenin kendini korumak amacıyla karantina önlemleri alabileceğini belirten Çalı, Türkiye'ye karşı yapılan uygulamanın tarife dışı engele dönüşmüş durumda olduğunu ifade etti. Böcek, akar, fungus, bakteri, virüs gibi varlığı istenmeyen organizmaların girişini engellemek için çeşitli ülkelerin başlattığı 'karantina' uygulaması Türkiye'deki yaş meyve ve sebze ihracatını olumsuz etkiliyor. Avrupa Birliği ülkelerinin ardından Rusya Federasyonu, Romanya, Bulgaristan, Ukrayna gibi ülkelerin de 'karantina' uygulama kararı almasının yaş sebze meyve ticaretini zorlaştırdığını belirten UYMSİB Başkanı Salih Çalı, "Her ülke kendini korumak amacıyla karantina önlemleri alabilir. Ancak uygulama tarife dışı engele dönüşmüş durumda" dedi. Türkiye'den Rusya'ya ihraç edilen ürünlerin, Akdeniz meyve sineği olduğu iddiasıyla geri gönderildiğini de kaydeden Çalı, Bulgaristan sınırında Türk yaş meyve sebze yüklü araçlarının karantina incelemesi gerekçesiyle durdurulduğunu belirterek, "Uygulama, ticareti zorlaştırıyor. Rutin olarak yapılan tarım ilacı kalıntı analizlerinin dışında yaklaşık 350 Euro indirme- bindirme adı altında alınan paralar da karantina uygulamasını bir başka boyuta taşıyor" diye konuştu.

KAPILAR KAPANIYOR

Karantina uygulamalarının yeni ihracat pazarlarının kapılarını da yaş meyve ve sebzecilere de kapattığını dile getiren Çalı, "Bazı ülkeler karantina önlemlerini gerekçe göstererek, yaş meyve sebze ihracatının önüne engeller koyuyor. Bunun örneklerini ABD, Güney Kore, Japonya gibi ülkelerde yaşıyoruz. Bu ülkelere ihracat yapmak için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Yeni pazarların elde edilmesinde önümüze engel olarak çıkartılan tarife dışı uygulamaların önüne geçmemiz gerekiyor" dedi. Çalı'nın verdiği bilgiye göre özellikle Bulgaristan'da karantina uygulamalarına ilişkin sorunlar Ekonomi Bakanlığı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın girişimlerine rağmen devam ediyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sebze ve meyve üreticisine karantina darbesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN