Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Evini müzeye çevirdi

'da çiftçilik yapan Nasuf Arabacılar, tarihe duyduğu ilgi nedeniyle topladığı eserleri, müzeye dönüştürdüğü evinde sergiliyor.

Giriş Tarihi: 31.1.2013 15:49
ilçesine bağlı Demircili köyünde çiftçilik yapan Nasuf Arabacılar, tarihe duyduğu ilgi nedeniyle topladığı eserleri müzeye dönüştürdüğü evinde sergiliyor.

Arabacılar, yaptığı açıklamada, 2007 yılından beri tarihi değeri olan eserleri toplamaya başladığını belirterek, ilk başlarda kendisine tepki gösteren eşi Sıdıka Arabacılar'ın da daha sonra bu konuya merak sardığını kaydetti.

Evinde topladığı tarihi eserler arasında, Osmanlı döneminden kalan 1600'lü yıllarda kullanılmış bakır sürahiler, silahlar, tabak, çanak ve çömlekler bulunduğunu belirten Arabacılar, ''Ayrıca elimizde 300 yıllık Yugoslavya'dan getirilen el dokuması kilimler, o zamana ait giyecekler, yemek tabakları var. Osmanlı döneminden kalma kuyumcuların kullandığı altın terazileri, ibrikler, rahibelerin kullandığı çanlar var. Bu eserleri elde edebilmek için 300 bin lirayı aşkın bir para ödedim. Şu anda 2-3 milyon lira verseler satmam'' diye konuştu.

''AMACIM GELECEK NESİLLERE TARİH BIRAKMAK''


''Geçmişini, tarihini bilmeyen, geleceğini bilemez, bulamaz'' diyen Arabacılar, ''Bu müzeyi gerçekleştirmemdeki amaç, gençlerimizin atalarının neler giyerek, neler kullanarak buralara geldiklerini öğrenmeleridir. Nasıl bu vatana sahip olmuşlar, nasıl çarpışmışlar, nasıl yaşamışlar da bugünkü teknolojik çağa ulaşmışlar. Bunu ve aradaki geçen süredeki evreleri görsünler istedim'' ifadesini kullandı.
Arabacılar, ellerindeki eserlerin maddi değerinden çok manevi değerinin büyük olduğunu belirterek, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın destek vermesi halinde bölgede büyük bir müze oluşturmak istediğini kaydetti.

Arabacılar, Demircili köyündeki evinde kurduğu müzenin 24 saat kayıt yapan kamera ve özel eğitimli köpekler tarafından koruma altında olduğunu bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Evini müzeye çevirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN