Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Canlarını 'ateşe atan' kahramanlar

Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ile aynı binadaki Küçük Sanayi İtfaiye Grup Amirliği, kapılarını basın mensuplarına açtı. Ölümle-yaşam çizgisinin 'alkışlanan' kahramanlarının bir günü bakın nasıl geçiyor

Giriş Tarihi: 1.2.2013
Zorluk ve riskleri dolayısıyla az tercih edilen itfaiyeciliğin "kahraman" temsilcileri, hayat kurtarmak adına gerektiğinde canları pahasına kendilerini "ateşe atıyor." Bu merkezlerden biri olan Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ile aynı binadaki Küçük Sanayi İtfaiye Grup Amirliği, kapılarını gazetecilere açtı. Duş, koğuş, yatak, sosyal donatı alanları bulunan merkezdeki amir ve erler, muhtemel yangın ve afetler için her an göreve hazır bekliyor. "Kahramanlar" kesintisiz her gün mesleki eğitim ve tatbikat yapıyor. Araç-gereç kullanımından, kurtarma-söndürmeye kadar birçok konuda uygulamalı ve teorik eğitimden geçiyorlar. Mahalle eğitiminde ise, "Yangın Risk Haritası" üzerinde çalışılarak, şehirdeki tüm riskli bölgeler, alternatif güzergâhlar üzerinde değerlendirme yapılıyor. Çalışma sistemleri "12-24"... Bir başka ifadeyle 12 saat çalışıp, 24 saat dinleniyorlar. Araçlar, her sabah vardiya tesliminde hem giden hem gelen ekip tarafından kontrol ediliyor. Her hafta cuma günü araç ve ekipmanın bakımı yapılıyor. "110 İtfaiye İhbar" hattına yapılan başvurular, telsiz veya telefonla gruplara iletiliyor. Bursa'da 16'sı resmi biri gönüllü olmak üzere 17 adet itfaiye grup binası bulunuyor. İtfaiyenin gece vardiyası kendine özgü kurallarıyla dikkat çekiyor. Zira saat 21.00'de iş başı yapılıyor, yarım saat araç kontrolü, 22.00'den 07.00'ye kadar ise "mecburi istirahat" zamanı... Değişimli olarak bir kişi nöbetçi tutuyor. 110 hattına ihbar geldiğinde nöbetçi, vardiyadaki diğer arkadaşlarını uyandırıyor.

GECEDE UYUMAK ŞART!

Tüm amir ve erler, itfaiye kıyafetleri ile yatıyor. Tüm bunlar birer zorunluluk. İhbar alındıktan sonra, koğuşta yatan bir amir ve er bile "15 saniye" araca ulaşıp çıkışa hazır hale gelebilecek refleksi taşıyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan, 7 itfaiye öncü aracı, 56 itfaiye aracı ve toplam 272 personelle 7 gün 24 saat hizmet verdiklerini söyledi. Doğan, görev ve sorumluluk alanlarını şöyle sıraladı: "Yangınlara, sel baskınlarına müdahale etmek, her türlü arama kurtarma çalışmalarını yapmak, vatandaşları yangın eğitimi konusunda bilinçlendirmek, binaların yangından korunma yönetmeliğine göre önlemler aldırmak, özel ve resmi itfaiye teşkilatı olan yerlerde denetleme yapmak." Doğan, 30 yaşını doldurmamış en az lise mezunu kişilerin, KPSS puanı ile itfaiye eri olabileceğini dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Canlarını 'ateşe atan' kahramanlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN