Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Stresi azaltmanın en iyi yolu

UÜ'de yürütülen 'Yaşlı ve Çocuk Bireylerde Hayvan Destekli Terapilerin Uygulanması' projesi ile bilim dünyasınca konuşulacak bulgulara ulaşıldı: "Hayvanlarla iletişim; stresi azaltıyor, kendine güveni artırıyor"

Giriş Tarihi: 1.2.2013
Uludağ Üniversitesi (UÜ) Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Türel Özkul, Türkiye'de bilimsel anlamda ilk kez gerçekleştirdikleri hayvan destekli terapiyle, yaşlıların ve çocukların stres seviyelerinde düşüş gözlediklerini açıkladı. Özkul, UÜ ile Bursa Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan protokolle hazırlanan "Yaşlı ve Çocuk Bireylerde Hayvan Destekli Terapilerin Uygulanması" projesinin başarıyla yürütüldüğünü, projeyi üç aşamalı olarak huzur evinde, üniversitenin at ünitesinde ve rehabilitasyon merkezinde yaptıklarını söyledi.

COFFEE GÖNÜLLÜ TİMDE

Köpeğine kendince eğitim verenlerin veya atla ilgilenen herkesin bu terapileri yapabileceğine ilişkin Türkiye'de yanlış bir düşüncenin oluştuğunu vurgulayan Özkul, şöyle konuştu: "Biz bu tarz terapileri biraz daha bilimsel platforma ve resmi formata kavuşturmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda tüm izinlerimizi aldıktan sonra haftanın bir günü Murat Demir ve köpeği Coffee'den oluşan gönüllü timimizle yaşlılarımızı ziyaret ettik ve 15 dakikalık seanslar uyguladık. Seanslardan önce ve sonra çeşitli biyokimyasal ölçümler yaptık. Ölçümlerin sonunda da şunu gördük: Yaşlılarımızdaki stres seviyesi Coffee ile gerçekleştirilen terapiler sonunda azaldı. Bunu biyokimyasal ölçümlerle ortaya koyduk."

ÇITIR'LI SEANS
Projenin ikinci kısmında dil ve konuşma terapistleriyle bir araya geldiklerini anlatan Özkul, şunları kaydetti: "Bu aşamada, köpeklerle yaptığımız terapilerle dil ve konuşma güçlüğü çeken çocuklarımızda konuşma aktivitesini daha iyi hale getirmeyi hedefledik. Çıtır ve Coffee ile seanslarımıza başladık. 6 hafta sonunda çocukların kendi engel ve yaş grubundaki çocuklara göre daha iyi gelişim gösterdiklerini ortaya koyduk." Çalışmanın üçüncü kısmını atlarla gerçekleştirilen terapinin oluşturduğunu belirten Özkul, "Zihinsel engelli öğrencilere atlarla terapi uyguladık. Atlarla yapılan gezi öncesi ve sonrası çocuklarımızdan aldığımız tükürük örneklerinden biyokimyasal analizler yapıldı ve çocukların stresinin azaldığını tespit ettik" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Stresi azaltmanın en iyi yolu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN