Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tiyatro unutuldu

Bursa Devlet Tiyatrosu Müdürü Halil Balkanlar, kentin merkezden uzaklaşarak doğu ve batı yönünde hızla büyümesinin izleyici sayısını düşürdüğünü söyledi

Giriş Tarihi: 3.2.2013
Yeni sezona Sarıkamış 1914, Kuzguncuklu Fazilet, Altın Kafeste Yangın ve Karmakarışık oyunlarıyla giriş yapan Bursa Devlet Tiyatrosu, pazartesi hariç her gün izleyici ile buluşuyor. Hafta içi bir, cumartesi günleri ise iki oyun oynayarak yılda toplam 368 ila 380 arasında oyun sergileyen tiyatro, tüm oyunları tam kapasite ile oynamasına rağmen salon sayısının yetersizliğinden dolayı izleyici sayısı istenilen düzeye ulaşamıyor. Bursa'da yerleşimin ilçelere kaymasının kent merkezindeki tiyatroyu unutturduğuna dikkat çekiliyor. Kentin hızla büyümesiyle birlikte, yaşam alanlarının doğu ve batı yönüne kaydığını belirten Bursa Devlet Tiyatrosu Müdürü Halil Balkanlar "İnsanlar kent merkezinden uzaklaşınca tiyatrodan da uzaklaştılar. İzleyiciye tiyatroya gitmek zor gelmeye başladı. Şu an tam kapasite ile oyunlarımızı oynasak da çok daha fazla insana hitap etmek isteriz. Bu yüzden en büyük hayalim Nilüfer ve Yıldırım ilçelerine de birer şehir tiyatrosu sahnesi açmak" dedi. Yılda ortalama 80-90 bin kişinin tiyatroya gelerek oyun izlediğini belirten Balkanlar şöyle konuştu: "Bizim salon kapasitemiz belli, 342 koltuğa sahibiz. Oyunlarımızda bu 342 koltuğun tamamı dolmakta. Yani biz 10 oyun oynasak 3 bin 420 kişiye hitap ederken, yüz oyun oynadığımızda 34 bin 200 kişiye hitap ediyoruz. Biz bir sezonda 368 ile 380 arasında oyun sergiliyoruz. Ancak 2 buçuk milyonluk bir kente oranla izleyici sayısı oldukça düşük. Bunun nedeni de yeterli sayıda oyun oynayacak sahne sayımızın olmaması oluşturuyor."

'TEKNOLOJİ BİZİ VURDU'
Dünyada insanların tiyatroyu bir gereksinim olarak gördüklerini ancak Türkiye'de durumun farklı olduğunu belirten Balkanlar "Çağın eğlence araçları da tiyatroya ilgiyi azalttı. İnsanlar önceden sinema ve tiyatroya büyük ilgi gösterirken, televizyonun hayatımıza girmesiyle birlikte ilgide azalma oldu. Sosyal paylaşım sitelerinden insanlar kopamaz duruma geldi. Ancak bunları yaparken sanattan da uzaklaşmamak gerektiğini unutmamalıyız" dedi.

"İKİ İLÇEYE DAHA SAHNE İSTİYORUZ"
Balkanlar "Günümüzde yaşam alanları Nilüfer ve Yıldırım ilçelerine doğru kaymış durumda. Artık insanlar kent merkezinden uzaklaşıyor. Hayalim Nilüfer ve Yıldırım ilçelerinde birer devlet tiyatrosu sahnesinin açılması" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tiyatro unutuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN