Türkiye'nin en iyi haber sitesi

150 yıllık sıva 550 yıllık tarihi sakladı

Muradiye Külliyesi'nde çalışan restorasyon uzmanları, kubbede Barok desenlerle süslü sıvanın altında Osmanlı desenleriyle karşılaştı

Giriş Tarihi: 8.2.2013
Bursa'nın 'tarih başkenti' kimliğini ön plana çıkararak, kenti canlı bir açık hava müzesi haline getirme hedefi doğrultusunda bugüne kadar 150'nin üzerinde tarihi ve kültürel miras projesini hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi'nin Muradiye Külliyesi'nde başlattığı restorasyon çalışmaları yaklaşık 150 yıllık bir sırrı ortaya çıkardı. İlki Sultan 2. Murad tarafından yaptırılmaya başlanan ve 12 adet türbeden oluşan Muradiye Külliyesi'ndeki türbelerin kubbesinde yer alan görüntünün orijinal olmadığı belirlendi. Çalışmalara II. Bayezid'in eşi Gülru Hatun Türbesi'nden başlayan restorasyon uzmanları, türbe kubbesinde Barok desenlerle süslü sıvanın hareketli olduğunu fark edince sondaj çalışması yaptı. Bisturi kullanılarak büyük bir titizle yapılan çalışmalarda mevcut sıvanın altında kalan kubbenin aslında Osmanlı motifleriyle süslü olduğu ortaya çıktı. Bunun ardından II. Bayezid'in oğlu şehzade Mahmud Türbesi'nde yapılan çalışmada da aynı görüntüyle karşılaşıldı.
TARİHİ SIR ORTAYA ÇIKTI

Tarihi sırrı ortaya çıkaran Restorasyon Uzmanı Sara Özçelik "İskeleyi kurup kubbeye kadar ulaşınca yaptığımız incelemede sıvanın hareketli olduğunu gördük. Bu bölgede yaptığımız sondajda sıvanın altında Osmanlı erken dönem tezyinatı olduğunu gördük. Özellikle 17. yüzyılda Avrupa'da yaygınlaşan Barok sanatının etkisi altında kalınarak, sadece Bursa'da değil, İstanbul'da da böyle çalışmalar yapıldığını biliyoruz. Bu türbelerde de 1850'li yıllarda barok sanatının etkisiyle Osmanlı erken dönem tezyinatının sıva ile kapatılıp, üzerine barok desenler işlendiğini sanıyoruz. Şimdi biz yasa gereği sonradan yapılan düzenlemenin 8'de birini koruma altına alıp, sıvanın altındaki orijinal desenleri ortaya çıkarıyoruz. Sıvanın tutması için kubbedeki desenlere zarar verilmesine rağmen, renkler hâlâ canlılığını koruyor. Biz orijinal renklere hiç dokunmayıp, hasarlı yerlere müdahale edeceğiz. Bu çalışmanın ardından türbeler ilk günkü orijinal görüntüsüne kavuşacak" dedi. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe "Her alanda olduğu gibi restorasyon çalışmalarımızda da alanında uzman ekiplerle çalışıyoruz. Bu çalışma ile gerçek tarih ortaya çıkıyor ve türbeler orijinal kimliğine kavuşuyor" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
150 yıllık sıva 550 yıllık tarihi sakladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN