Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vali Harput 75 milyar dolar ihracat istiyor

Bursalı işadamlarından, kendilerine yüksek ihracat hedefi koymalarını isteyen Vali Şehabettin Harput, kent sanayisinin kapasitesini artırmak amacında olduklarını söyledi

Giriş Tarihi: 8.2.2013
Bursa Valisi Şehabettin Harput, iş adamlarıyla bir araya gelerek kent sanayisinin gelişmesi ve ihracatının artması için neler yapılması gerektiğini konuştu. İş adamlarından kendilerine yüksek ihracat hedefi koymalarını isteyen Harput, 2023'e giden yolda Bursa'ya 75 milyar dolar ihracat payı düştüğünü söyledi. Bursalı iş adamlarıyla bir araya bir araya gelen Vali Şehabettin Harput, görüş alışverişinde bulundu. İş adamlarına kalkınmanın lokomotifi olan sanayinin geliştirilmesi gerektiğini belirten Harput, 2023'e giden yolda Bursa'ya yaklaşık 75 milyar dolarlık bir ihracat payı düştüğünü söyledi. Kent sanayisinin kapasitesini büyütmek, arttırmak ve geliştirmek amacında olduklarını ifade eden Harput, "Yeni dönemde katma değeri yüksek sanayiye ağırlık vereceğiz. Örneğin Türkiye ürettiğini satarken ortalama 1 kilosunun değeri 1,4 dolardır. Ama AB ülkelerine baktığımız zaman onların ürettiği malın 1 kilosu 4,1 dolardır. Yani katma değeri yüksek olan ürünler üretirseniz, daha az maliyetle ya da daha az çalışmayla daha çok kar yapıyorsunuz. Onun için bizim de yeni dönemde katma değeri yüksek sanayi türlerini Bursa'nın gündemine almamız gerektiğini düşünüyorum" dedi. Savunma sanayi alanında 2012'de başlatılan çalışmaları geliştireceklerini kaydeden Harput, "2013'te bu çalışmaları daha da geliştirerek devam ettirecek ve ciddi manadaki atıl potansiyelimizi savunma sanayi alanındaki çok önemli yatırım alanlarında değerlendirmek suretiyle Bursa'ya iyi bir artı değer kazandırmayı amaçlıyoruz" diye konuştu. Kurulması planlanan lojistik köy ele ilgilide konuşan Vali Şehabettin Harput, şunları söyledi: "Lojistik köy kurulması ile ilgili ciddi bir çalışma içerisindeyiz. Önemli bir hedefimiz de Bursa'da bir yazılım vadisi kurulmasıdır. Katma değeri yüksek ürünler içerisinde son dönemlerde bilişim sektörünün önemini herkes biliyor.Yazılım vadisi kurmak için bilişim derneği başkanı, rektörümüz, ticaret ve sanayi odamız valiliğimizin koordinesinde bir araya geldi. Bir yazılım vadisi kurmayı planlıyoruz." Bursa'nın otomotivin başkenti olduğunu hatırlatan ve yerli otomobilin de mutlaka Bursa'da yapılması gerektiğini dile getiren Harput, "Otomotiv Test Merkezi'ni Bursa'ya almak istiyorduk. Bursa'nın ulaşımıyla alakalı, ürettiklerimizin dünya pazarlarına daha iyi taşınmasıyla alakalı çalışmaların da geliştirilmesi yine hedeflerimiz arasındadır.
İkinci büyük fuar Bursa'da
Bursa'nın İstanbul'dan sonra ikinci büyük fuara sahip olunduğunun altını çizen Harput, ihtisas fuarlarıyla da Bursa'yı daha yukarı taşımak istediklerini vurguladı. Bursa sanayisini daha güçlü hale getirmek için iş birliğine gerek duyulduğunu belirten Harput, "Sanayinin temel altyapısı insandır. O insanın da istenilen düzeyde vasıflı hale gelmesi önemlidir. Sanayimizi dünya ile rekabet edecek hale getirmemiz lazım. Bursa'yı ve ülkemizi yukarı taşıma hedefine birlikte götüreceğiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vali Harput 75 milyar dolar ihracat istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN