Yerli tramvay Türkiye'nin gururu

Giriş Tarihi: 8.2.2013

Bursa'da üretilen ilk yerli tramvay "İpekböceği"ni test eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yerli tramvayın Türkiye için övünç kaynağı olduğunu söyledi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin danışmanlığında üretilen Türkiye'nin ilk yerli tramvayını Burulaş sahasındaki test pistinde inceledi. Beraberindeki Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile birlikte tramvayın içini geçen Bakan Çelik, proje danışmanlığını yürüten Taha Aydın'dan tramvayın teknik özellikleri hakkında bilgiler aldı. Vatman koltuğuna da oturan Bakan Çelik, bir süre tramvayı kendisi sürdü. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin görevi geldiği ilk günden beri yerli tramvay konusunu dillendirdiğini hatırlatan Bakan Çelik, "Tabi biz çoğu zaman 'başkanımız hayal ediyor' falan dedik. Ama bugün bunun bir hayal değil, gerçek olduğunu gördük.

ÖVÜNÇ KAYNAĞI
Bu teknolojinin sanayiciyle buluşturulması noktasında başkanımızın büyük emeği olduğunu biliyorum. Bu Türkiye için övünç kaynağı. Hem Bursa ve Türkiye ulaşımında hem de uluslararası boyutta yer bulabilmesi çok önemli. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere emeği geçen herkesi kutluyorum" dedi.

İPEKBÖCEĞİ CADDELERE ÇIKACAK
Bursa'nın her alanda kendi markalarını üretebilecek güçte olduğunu ifade eden Başkan Altepe Bursa'nın en önemli gücünün sanayi olduğunun altını çizdi. Bursa'nın bu alanda geldiği noktayı anlatan Altepe, "Firma, üretim konusunda tüm belgelerini de aldı. Artık isteği ülkede ihalelere girebilecek. Bursa'nın bu gücü sayesinde Türkiye raylı sistem sanayiinde 6'nci ülke, üretimi yapan firma da 7'nci firma oldu" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yerli tramvay Türkiye'nin gururu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN