Çarşamba'ya müthiş pazar

Giriş Tarihi: 10.2.2013

Bursa'nın en büyük semt pazarlarından biri olan Çarşamba Pazarı, 40 yıl sonra uzay üssü gibi bir tesise kavuştu. Osmangazi Belediye Başkanı Dündar tesisi muhabirimiz Tuna Çam'a tanıttı

Bursa'da 40 yıl boyunca çarşamba günleri araç trafiğine kapanan Bursa'nın göbeğindeki Çarşamba Caddesi'ne Avrupa stantlarında modern bir semt pazarı kazandırıldı. Uzay üssünü andıran pazardaki düzen ve etkileyici mimari yapı görenleri hayran bırakıyor. Bursa'nın en büyük otopark ve pazar alanı olan Çarşamba Pazar Park, toplam 23 bin 335 metrekare alanıyla Bursa'ya Avrupai bir görünüm sağladı. Osmangazi Belediyesi 13 milyon TL'lik bütçesiyle tarihinin en maliyetli yatırımı olarak öne çıkan Pazar Park, 3 katlı otoparkı ve 350 araç kapasitesiyle bölgenin otopark sorununu ortadan kaldırdı. Çevre illerden pazar alanını gezmeye gelen belediye başkanları tesisi görünce hayran kalıp, proje örneğini istiyor. Üst örtüsü altıgen seramik olarak Çanakkale Seramik tarafından özel üretilen tesiste doğal aydınlatma yapılıyor. Elektrik güneş enerjisinden sağlanıyor. Hiçbir rampa kullanılmayan tesisi verilen mimari eğimler sayesinde araçlar rahatlıkla 3 kat aşağı inebiliyor. Cadde üzerindeki pazarı bir çatı altında toplamak amacıyla yola çıkılan ancak ortaya çıkan projeyle Türkiye'nin en modern pazar alanlarından birinin ortaya çıktığını belirten Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, "Ortaya çıkan maliyet önce bizi korkuttu. Ancak yapının adeta bir tarihi eser gibi görkemli olması bizi cesaretlendirdi. Çünkü Bursa'nın buna ihtiyacı vardı. Projenin aslında en önemli yanı bir yandan cadde üzerinde kurulan pazarın ortaya çıkarttığı tüm olumsuzluklara son verirken, bölgenin otopark ihtiyacına da son vermesi. Birçok Pazar projesi var ancak neredeyse hiç birinde bu denli otopark yok. Bu nedenle maliyetten kaçmadık. Ve Bursa'ya mimarisiyle büyüleyen bir tesis kazandırdık" dedi.

CADDE ARTIK HER GÜN AÇIK

Bursa'nın kalbi olarak tabir edilen Çarşamba semtinde aynı ismi taşıyan Çarşamba pazarının kurulmasıyla yaklaşık 3 kilometrelik yol araç trafiğine tamamen kapanıyordu. Pazarın kurulduğu ve ona bağlanan ara sokakların trafiğe kapanmasıyla çarşamba günleri şehir içi trafiği adeta çileye dönüyordu. Pazar Park'ın hizmete girmesiyle sadece Bursa'nın en önemli caddelerinden biri trafiğe açılmış olmakla kalmadı ayrıca, bölge halkının da otopark ihtiyacı çözülmüş oldu.

SIRA DA PAZAR PAZARI VAR

Pazar Park'ın hizmete girmesiyle Çarşamba Caddesi'ni araç trafiğine yasaklayan tabelalar da yerinden söküldü. Tabelaları kendisi söken Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar'a, SABAH BURSA'da eşlik etti. Başkan Dündar, Bursalılara müjdeyi de SABAH aracılığıyla verdi: "Her semt bu modern pazar alanlarına kavuşacak. Sırada Pazar Pazarı var. Türkiye'nin en büyük cadde pazarlarından biri olan burasını böylesine modern bir tesise kavuşturduğumuz da Bursa trafiği sanki otoyol yapılmışçasına rahatlayacaktır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çarşamba'ya müthiş pazar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN