Cemalettin GÜRSOY: Ağır engelli yakınına gece nöbeti yok

Giriş Tarihi: 10.2.2013
Değerli okurlar bugün çalışan, bakıma muhtaç özürlü çocuğu olan aileleri yakından ilgilendiren bir konuyu sizlerle paylaşacağım. Emniyet mensubu dertli okurumun (ismi bende) sorusundan başlayalım. SORU: Bakıma muhtaç engelli çocuğum var. Görevimiz gereği geç saatlerde evde olabiliyorum. Acaba, Emniyet Müdürlüğü'nde görev yapan engelli yakını nöbetten muaf tutuluyor mu? Şimdiden teşekkürler. CEVAP: Engelliler alanında güzel çalışmalara imza atan AK Parti Hükümeti'nin ağır engelli çocuğu olan aileler için d e bazı güzel uygulamaları var. Sizin durumunuzdaki ailelerin imdadına sayın başbakanımız koştu. "Sendikal Gelişmeler Doğrultusunda Alınacak Önlemler" konusunda 30.01.2010'da Resmi Gazete'de 27478 sayı ile yayımlanan 2010/2 Başbakanlık genelgesi şöyle: Sıra no 3. "Kamu çalışanlarının kanunen bakmakla yükümlü olduğu özürlü aile bireyinin bakıma muhtaç olduğunun ilgili mevzuatına göre alınmış geçerli özürlü sağlık kurulu raporu ile belgelendirilmesi kaydıyla bu durumdaki personele; özürlü aile ferdinin günlük bakımı için izin kullanımında gerekli kolaylık sağlanacak ve personel mesai saatleri dışındaki nöbet görevinden ve gece vardiyasından muaf tutulacaktır." Genelge uyarınca siz de ağır özürlü çocuğunuzun bakımı için mesai saati dışındaki nöbet görevinden ve gece vardiyasından muafsınız. İşte size emsal teşkil edecek bir örnek: Bir hastanede çalışan hemşire bakıma muhtaç babası için nöbet tutmak istememiş. Ancak bu isteği kabul görmemiş. Olay mahkemeye taşınmış. Ankara 15. İş İdare Mahkemesi "Anayasal hükümlerle güvence altına alınan haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle" çalışanı haklı bulmuş. Görev yaptığınız kurum, bağlayıcı hükümlere rağmen, sizi mesai saati dışında gece vardiyasına ve nöbete zorluyorsa yasal hakkınız için hukuki girişim başlatınız.

Hastane hastane koşmaya son!
Yüzde 48 oranında sürekli raporum var. Bu raporumu emekliliğim için Maliye'ye gönderdim. Ama oranımı düşürmüşler. "Yeniden al" diyorlar. Hem konumum hem de mali konumum nedeniyle rapor almaktan bıktım. Bana bir yol gösterin. Mevlüt Karahanlı Değerli okurum. Engellilerin "sabır taşı"nı çatlatan rapor rezaletini defalarca işledik. Ancak eziyetten zevk alan bürokrasi inadından vazgeçmiyor. 16 Aralık 2010'da 27787 (Mükerrer) sayı ile Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelikteki madde 13 ve 18'e göre, raporunda "sürekli"dir yazanlar hastane hastane koşmayacak.

Aşırı kilosu olana özürlü raporu
Rahatsızlığım nedeniyle aşırı kilo aldım. Konumum gereği güncel ihtiyaçlarımı giderebilmekte çok zorlanıyorum. Acaba engelli haklarından yararlanabilir miyim? Mevlüt Karahanlı Değerli okurum. Engelli haklarından yararlanabilmeniz için yasaların kabul ettiği en az yüzde 40 oranında rapor almanız gerekiyor. Sizleri daha iyi aydınlatabilmek için rapor yönetmeliği ekindeki "Özür Durumuna Göre Tüm Vücut Fonksiyon Kaybı Oranları Cetveli"nde metabolizma hastalıkları tanımlarını yazmakta yarar var.
Diffüz primer osteoporoz (radyolojik dekalsifikasyonla birlikte spontan kırıklar, şekil bozuklukları yapan) 50.
Osteomalazi (Tıbbi tedaviye cevap vermeyen) 50.
Purin ve primidin metabolizması bozuklukları (organ disfonksiyonu yapmış) 40.
Osteogenezis İmperfekta (Osteoporoz ve multipl kemik kırıklarına neden olmuş) 40.
Porfirin metabolizması bozuklukları (organ disfonksiyonu yapmış) 40.
Amino asit metabolizması bozuklukları (organ disfonksiyonu yapmış ve diyete bağımlı) 40. Liste uzayıp gidiyor... Rahatsızlığınıza bakın hangi tanım size uyuyorsa hemen bir hastaneye gidip rapor alarak tüm haklardan yararlanabilirsiniz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cemalettin GÜRSOY: Ağır engelli yakınına gece nöbeti yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN