Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tekstil sektörü ihracatın yıldızı

Ar-Ge projeleri ve uluslararası fuar organizasyonlarıyla doping alan Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), Ocak'ta 100 milyon dolarlık ihracata ulaşmayı başardı

Giriş Tarihi: 10.2.2013
Bursa'da son yıllarda ardı ardına gerçekleştirdiği Ar-Ge projeleriyle ve uluslararası fuar organizasyonlarıyla Türk tekstil sektörünün dünyadaki ekonomik krizlerden fazla etkilenmeden gelişmesini sağlayan Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), yeni yılın ilk ayında 100 milyon doları aşan ihracat gerçekleştirmeyi başardı. Geçtiğimiz yılı Türkiye ortalamasının yüzde 10 üzerinde artış ile kapatarak 1 milyar 231 milyon 500 bin dolar ihracata ulaşan UTİB, Avrasya ve Asya- Pasifik ülkelerine yönelik çalışmalarının meyvesini aldı ve Ocak ayında yüzde 23,90 ihracat artışı gerçekleştirerek ihracatın parlayan yıldızı olmayı elden bırakmadı.

ORTALAMANIN ÜSTÜNDE

UTİB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye genelinde 2011 yılında 8 milyar dolar olarak gerçekleşen tekstil sektörü ihracatının 2012 yılında yerinde saydığını, buna karşın UTİB'in ihracatının ise Türkiye ortalamasının üzerinde gerçekleştiğini kaydetti. UTİB'in ihracatının Türkiye ortalamasına göre yüzde 10 daha fazla arttığına işaret eden Burkay, "Türkiye tekstil sektörü yüzde 17'lik bir artışla 684 milyon 783 bin dolara ulaştı. Dış ticaretimizin yükselen yıldızı olan UTİB ise, 2013 yılına da yüzde 23,90 artışla oldukça iyi bir başlangıç yaptı ve 109 milyon 68 bin dolar ihracat gerçekleştirdi" dedi. 2012 yılında Türkiye'nin ihracat kanalıyla büyümeyi sürdürdüğünü söyleyen UTİB Başkanı İbrahim Burkay, "2012 yılında 150 milyar dolar ihracat barajını aşan ülkemiz 2013 yılında çok daha iyi bir sonuca ulaşacaktır. Bugün Avrupa'nın en büyük tekstil üreticisi olan ülkemizi birkaç yıl içinde de Avrupa'nın en büyük ihracatçısı yapmak istiyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tekstil sektörü ihracatın yıldızı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN