Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Konak kadınları misafir edecek

200 yıllık Gemlik Paşa Konağı restorasyonunun tamamlanmasının ardından ilçedeki kadınların sosyal aktivitelerini yapabilecekleri bir mekâna dönüştürülecek

Giriş Tarihi: 15.2.2013
Bursa'nın 'tarih başkenti' kimliğini öne çıkarıp, kenti yaşayan canlı bir açık hava müzesi haline getirmeyi amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, kent merkezindeki tarihi ve kültürel miras çalışmalarını ilçelerde de yoğun olarak sürdürüyor. Bu çalışmalar kapsamında Gemlik'in Balıkpazarı Mahallesi'nde bulunan ve yaklaşık 200 yıllık tarihi bulunan sivil mimarlık örneği Paşa Konağı'nda restorasyon çalışmalarını başlatan Büyükşehir Belediyesi, tarihi yapıyı kadınlara yönelik sosyal aktivite merkezi haline getiriyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Gemlik Belediyesi Başkanvekili Refik Yılmaz ve meclis üyeleri ile birlikte tarihi konakta devam eden restorasyon çalışmalarını inceledi. Çürümeye yüz tutan tüm ahşap malzemenin tamamen yenilendiği konakta devam eden çalışmalar hakkında bilgi alan Başkan Altepe, sivil mimarlık örneği yapıyı orijinal haliyle yeniden ilçeye kazandıracaklarını kaydetti.

EĞİTİM VERİLECEK

Başkan Altepe, 1800'lü yılların sonunda konak olarak yapılan binanın bugüne kadar ağırlıklı olarak eğitim kurumu olarak kullanıldığını, son olarak Halk Eğitim Müdürlüğü olarak hizmet verdiğini hatırlattı. Binayı Büyükşehir Belediyesi olarak devraldıktan sonra hemen restorasyon çalışmalarını başlattıklarını dile getiren Başkan Altepe "Paşa Konağı Gemlik'in en önemli kent ziynetlerinden biri. Bu yapıyı da ayağa kaldırıp, ilçenin sosyal yaşamına katmak amacıyla başlattığımız çalışmalar devam ediyor. Çalışmaları 2 ay içinde tamamlayıp, burayı Gemlikli kadınların buluşma noktası haline getirmeyi planlıyoruz. Burası yakın zamanda Gemlikli kadınların her türlü sosyal, sanatsal etkinliklerini yapacakları ayrıcalıklı bir mekân olacak" diye konuştu. Gemlik Belediyesi Başkanvekili Refik Yılmaz da Büyükşehir Belediyesi'nin dev altyapı yatırımlarının ardından ilçeye şimdi de sosyal ve kültürel hayata renk katacak önemli bir eser kazandırdığını belirterek, Başkan Altepe'ye teşekkür etti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Konak kadınları misafir edecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN