Çin malı kestane pazarlarda satıldı

Çin malı kestanenin peşine düşen SABAH BURSA çarpıcı gerçeklere ulaştı. Çürük çıkınca kestane firmaları tarafından veto edilen Çin malı kestane vatandaşa satıldı. Yetkililere göre Bursa'nın yeniden kestaneler şehri olması için başlatılan mücadele başarılı olunca Çin'e ihtiyaç kalmayacak

Giriş Tarihi: 17.2.2013
Bursa Valisi Şahabettin Harput'un kestane şekeriyle dünyaya nam salmış Bursa'daki bazı imalatçıların Çin'den kestane ithal etmek zorunda kaldığını açıklaması gündeme bomba gibi düştü. Kestane şehrinin Çin'e nasıl muhtaç kaldığını araştıran SABAH BURSA, ilginç verilere ulaştı. Çin'den gelen kestaneyi tanınan firmaların kalitesiz olduğu gerekçesiyle üretimde kullanmayıp veto ettiği, merdiven altı tabir edilen az sayıda firmanın Çin kestanesine rağbet ettiği belirlenirken, bu ülkeden gelen kestanenin büyük bir bölümünün pazarlarda çiğ olarak halka satıldığı anlaşıldı.

ÇİN KESTANESİ ÇÜRÜK ÇIKTI
Kardelen Kestane Genel Müdürü Mümin Akgün, Çin'den gelen kestanenin kalitesiz olmasından dolayı kestane şekeri üretimine elverişsiz olduğunu belirtti. Akgün "Geçtiğimiz sene Bursa'da kestane üretiminin düşmesi nedeniyle fiyatlar çok yükseldi. Ayrıca elinde kestane olup da, fiyatların yükselmesini bekleyen üretici veya tüccarlar var. Bu sebeplerden dolayı Çin'den kestane ithal edildi" dedi. Akgün "Bize de bazı ithalatçı firmalar Çin'den gelen kestanelerden numune gönderdi. Bir kiloluk üründen yarım kilosu çürük çıktı. Kestane şekeri yapımına da elverişli olmadığı için daha çok pazarlarda satıldı. Vatandaş ucuz diye çarşıdan alıyor, eve gittiğinde aldığı kestanenin yarısının çürük olduğunu görüyor" dedi. Akgün "Kestane üretiminin özendirilmesi gerekiyor. Biz de kendi çapımızda henüz sanayi tipi olarak olmasa da kestane fidanı üretimine başlıyoruz. Üreticilerimizin de kendilerini geliştirip, kaliteli ürün yetiştirmesi gerekiyor. Artık Bursa sektörde yalnız değil, İzmir Ödemiş, Balıkesir, Manisa da sektöre girdi. Bu sektörde hizmet veren herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor. Çin'den kestane ithalatının son bulması gerekiyor" diye konuştu.

SEFERBERLİK BAŞLATTIK

Bursa Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun ise üretimde yaşanan düşüşün kestane ağaçlarında meydana gelen 'Kestane Dal Kanseri ve Mürekkep Hastalığı' dolayısıyla yaşandığını ifade etti. Coşkun şöyle konuştu: "Yaşanan hastalıklardan dolayı kestane üretimindeki miktar oldukça düştü. Bunun sonucu olarak da Çin'den kestane ihraç edilmeye başlandı. Biz kestane ve kestane şekeri denince ilk akla gelen Bursa olduğu için 2012 yılında 5 yıllık 'Kestane Eylem Planı' hazırladık. 5 yılda 850 hektar sahada rehabilitasyon ve 85 bin aşı yapacağız. Şu ana kadar 250 hektar sahada rehabilitasyon iyileştirme, 81 bin kestane aşısı yaptık. Özel ağaçlandırma kapsamında 63 hektar yapılan sahada 7 bin 100 adet aşılı kestane fidanı dikildi."
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Çin malı kestane pazarlarda satıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN